ODAVNO SMO GLAGOLJAŠI STARI: Svečanim prigodnim programom obilježen Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 23 Veljača 2024 10:01
- Napisao/la Vladimir Vazdar/Zaim Saljiji
- Hitovi: 1325
BELIŠĆE Povodom Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva sinoć su Grad Belišće i Samostan sv. Josipa Radnika franjevaca trećoredaca glagoljaša u Belišću bili domaćini prigodnog programa.
Uz predstavnike domaćina, pročelnika Ureda gradonačelnika Domagoja Varžića i pročelnice Upravnog odjela za društvene djelatnosti Antonije Andrašek Barić te franjevaca trećoredaca glagoljaša, na čelu s provincijalom fra Ivom Martinovićem, programu u Paleju su nazočili akademik Mateo Žagar, redoviti profesor na Odsjeku za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doktor umjetnosti Robert Raponja, prorektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, docentica doktorica znanosti Silvija Ćurak, pročelnica Odsjeka za hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, docentica doktorica znanosti Vera Blažević Krezić, predsjednica Katedre za hrvatsku jezičnu povijest i hrvatsku dijalektologiju na osječkom Filozofskom fakultetu, izvanredna profesorica doktorica znanosti Tanja Kuštović, predsjednicu Katedre za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo na zagrebačkome Filozofskom fakultetu i Matea Sesar, asistentica na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost osječkoga Filozofskog fakulteta, te brojni posjetitelji željni novih saznanja o glagoljici i glagoljaštvu.
Prije središnjeg dijela programa, sudionike skupa pozdravili su domaćini, Domagoj Varžić i fra Ivo Martinović, a nastupilo je Crkveno pjevačko društvo MIR Belišće, pod vodstvom maestra Želimira Sušića.
Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva obilježava se, 22. veljače, u spomen na datum koji je u kolofonu naše prve tiskane knjige, hrvatskoglagoljskoga Misala po zakonu Rimskoga dvora, naznačen kao datum dovršenja njezina tiskanja davne 1483. godine.
Misal po zakonu rimskoga dvora“ jedna je od najljepših i najvrjednijih knjiga iz naše bogate kulturne baštine. Otisnuta prije točno 541 godinu, svega 28 godina nakon dovršetka Gutenbergove Biblije, ona je i prva europska knjiga koja nije tiskana latiničnim slovima, već na hrvatskome jeziku i pismu – glagoljici.
Uslijedio je središnji dio sinoćnjeg obilježavanja, izlaganje profesorice doktorice znanosti Milice Lukić s temom: „Odavno smo glagoljaši stari: crtice o slavonskoj glagolitici“.
Profesorica Milica Lukić autorica je brojnih znanstvenih radova i knjiga, a posebno je karakterizira bavljenje zavičajnom, slavonskom problematikom i osvjetljavanje gotovo potpuno nepoznatih podataka i činjenica o glagoljaštvu na ovome prostoru.
Program kroz koji je vodila Lea Kozina-Šestanj, su svojim nastupom upotpunili i članovi Muške pjevačke skupine „Bocanjevački pajdaši“, a potom je uslijedilo druženje, uz slastice koje su priredile vrijedne župljanke Župe sv. Josipa Radnika i čašu srijemskoga vina iz Iločkih podruma.
http://www.valpovstina.info/index.php/kultura/17962-odavno-smo-glagoljasi-stari-svecanim-prigodnim-programom-obiljezen-dan-hrvatske-glagoljice-i-glagoljastva#sigFreeId3ca72bb7c8
Komentari
moj komentar nema nikakve veze s Vašim događajem u Belišću već isključivo sa prešućivanjem Kosinja i novih saznanja u ovom članku, kao i u većini članaka na Dan glagoljice i glagoljaštva 2024. godine. To su stvari koje se moraju mijenjati, jer govorimo o našoj, hrvatskoj kulturi, povijesti i dosezima europske razine. Nisu Mlećani nama tiskali sve inkunabule, Prvotisak Misala i Brevijara tiskao je Kosinj, desetak godina kasnije tiskao je Senj. I o tome moramo govoriti. Srdačan pozdrav, Ivan Mance
tema obilježavanja Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva u Belišću bila je glagoljaštvo i glagoljica u Slavoniji i Srijemu. Osim razloga odabira datuma obilježavanja ovog spomendana, Prvotisak se uopće nije spominjao, pa tako niti sva problematika njegova tiskanja. U tom smislu doista ne razumijem smisao Vašega komentara.
Uz srdačne pozdrave,
fra Mirko Mišković, Belišće
RSS kanal za komentare na ovaj post