ZDRAVLJE: Moždani udar
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 20 Ožujak 2019 09:43
- Napisao/la Aura centar za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju Valpovo
- Hitovi: 2362
Moždani udar (moždana kap, cerebrovaskularni inzult, CVI, apopleksija mozga) je rapidni gubitak moždane funkcije/funkcija zbog poremećaja dotoku krvi u mozak.
Može nastati zbog ishemije (nedostatak protoka krvi) uzrokovane blokadom (tromboza, arterijska embolija) ili zbog krvarenja (istjecanja krvi) . Kao rezultat zahvaćeno područje mozga ne može funkcionirati što može rezultirati u nemogućnosti osobe da pomakne jedan ili više udova na zahvaćenoj strani, nemogućnošću razumijevanja govora ili formuliranja riječi, nemogućnošću vida na jednoj strani vidnog polja [2].
Moždani udar zahtijeva hitnu medicinsku pomoć i može uzrokovati trajna neurološka oštećenja, komplikacije i smrt. Ovo je vodeću uzrok onesposobljenosti u odrasloj dobi u SAD-u, treći je uzrok po smrtnosti u zemljama zapadne Europe, prvi uzrok smrtnosti u Hrvatskoj i prvi uzrok invalidnosti, a drugi vodeći uzrok smrti širom svijeta.
PODJELA:
Moždani udar se može klasificirati u dvije velike kategorije: ishemijski i hemoragijski[4]. Ishemijski moždani udar uzrokovan je prekidom u dotoku krvi, dok hemoragijski moždani udar ili moždano krvarenje nastaje zbog puknuća krvne žile ili zbog abnormalne strukture žila. Otprilike 87% moždanih udara uzrokovano je ishemijom, dok ostatak nastaje zbog krvarenja.
Ishemijski moždani udar
U ishemijskom moždanom udaru, dotok krvi u odrađeni dio mozga je umanjen ili prekinut, što dovodi do disfunkcije moždanog tkiva u zahvaćenom području. Postoje četiri razloga zbog kojih se ovo može dogoditi:
- Tromboza (opstrukcija krvne žile lokalno formiranim krvnim ugruškom)
- Embolija (opstrukcija uzrokovana ugruškom koji je nastao negdje drugdje u tijelu, vidi dalje)[2]
- Sistemska hipoperfuzija (opće smanjenje krvnog protoka, npr. u šoku)[5]
- Venska tromboza[6]
Moždani udar bez očitog uzroka naziva se „kriptogenim“ (nepoznatog podrijetla), on čini 30-40% svih ishemijskih udara.
Hemoragijski moždani udar
Intrakranijska hemoragija (krvarenje) je nakupljanje krvi bilo gdje unutar lubanjskog svoda. Postoji razlika između intra-aksijalnog krvarenja (krv unutar mozga) i eksta-aksijalnog krvarenja (krv unutar lubanje, ali izvan mozga).
Znakovi i simptomi
Znakovi moždanog udara tipično počinju iznenada, kroz sekunde i minute, i u većini slučajeva ne progrediraju. Simptomi ovise o zahvaćenom području mozga. Što je veće zahvaćeno područje postoji veća vjerojatnost da će više funkcija biti zahvaćeno.
Jedni od glavnih simptoma su :
nemogućnost pomicanja jednog ili više udova na zahvaćenoj strani,
nemogućnošću razumijevanja govora ili formuliranja riječi,
hemiplegija i mišićna slabost lica
gubitak svijesti povraćanje
obamrlost
smanjenje osjeta dodira
nemogućnošću vida na jednoj strani
problemi ravnoteže, spuštena vjeđa, smanjeni refleksi, nemogućnost gutanja, vrtoglavica
Čimbenici rizika
visoki krvni tlak, visoka razinu kolesterola u krvi, dijabetes, pušenje cigareta (aktivno i pasivno), teška konzumacija alkohola i droga, nedostatak fizičke aktivnosti, pretilost, konzumacija prerađenog crvenog mesa i nezdrava dijeta.
REHABILITACIJA I LIJEČENJE:
Rehabilitacija moždanog udara je postupak kojim se pacijenti onesposobljeni od moždanog udara bivaju podvrgnuti tretmanima u svrhu pomaganja vraćanja u normalan život koliko je god to moguće pomoću ponovnog savladavanja i učenja vještina svakodnevnog života. Rehabilitacija također ima za ciilj pomoći razumijeti i prilagoditi se na poteškoće, prevenirati sekundarne komplikacije i educirati članove obitelji u obavljanju sporednih uloga.
Tim za rehabilitaciju je obično multidisciplinatan i uključuje osoblje različitih vještina koje zajedno radi kako bi pomoglo pacijentu. To uključuje osoblje za njegu bolesnika, fizioterapetura, radnog terapeuta, logopeda i obično liječnika specijalistu fizikalne i rehabilitacijske medicine. U nekim timovima mogu niti uključeni psiholozi, socijalni radnici i ljekarnici, budući da najmanje jedna trećina bolesnika razvija depresiju nakon moždanog udara.
Sponzor članka je: Aura centar za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju Valpovo
Adresa: Matije Gupca 37, 31550, Valpovo
Radno vrijeme: ponedjeljak-petak 7:00 do 20:00; subota 7:00 do 12:00
Kontakti:
- 098 917 9200
- 031 650 616
- https://auracentar-zdravlje.hr/