Muzej Valpovštine nominiran za Nagradu ŽIVA
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 11 Kolovoz 2021 12:15
- Napisao/la Vladimir Vazdar
- Hitovi: 1008
VALPOVO Prema službenoj obavijesti Međunarodne zaklade Forum slavenske kulture iz Ljubljane koju nam je na uvid dao ravnatelj Muzeja Valpovštine Zvonko Barišić, taj je Muzej među kandidatima za dodjelu Nagrade Živa.
Riječ je o 7. izdanju te nagrade koja se dodjeljuje najboljem slavenskom muzeju i za najbolje mjesto slavenske baštine.
Dobitnici te nagrade i dobitnici posebnih priznanja bit će objavljeni na posebnoj dodjeli u okviru četverodnevnog programa i svečanosti od 12. - 15. siječnja 2022. Svečanost će se održati u Srbiji (Beograd i Novi Sad) u suradnji s Ministarstvo kulture i informiranja Republike Srbije i drugim partnerima iz Srbije.
Sretni smo i zadovoljni što je naš dugogodišnji rad na unapređivanju rada Muzeja Valpovštine prepoznat na više razina. Nakon priznanja na županijskoj i državnoj razini eto prepoznati su naši napori i rezultati i na međunarodnoj razini, komentirao je nominaciju Zvonko Barišić, ravnatelj Ustanove za kulturne djelatnosti Ante Evetović Miroljub, u sklopu koje djeluje Muzej Valpovptine.
Forum slavenskih muzeja je transnacionalna kulturna platforma koja potiče dijalog i umrežavanje, promiče razmjenu ideja i iskustava u području muzejskog rada te istovremeno potiče inovacije i kreativnost.
U Forumu slavenskih muzeja su muzeji iz Bjelorusije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Češke, Hrvatske, Makedonije, Poljske, Rusije, Srbije, Slovačke, Slovenije i Ukrajine.
Iz svih država članica muzeji se mogu kandidirati za tu prestižnu nagradu i to za najbolji muzej, povijesnu jedinicu, kao i za pet posebnih nagrada (za društvenu odgovornost, kreativnost, dobro korištenje resursa, pripovijedanje priča i liderstvo).
Nagrada je dobila ime po Slavenskoj boginji Živi (također Żiwia, Siva, Sieba ili Razivia) koja predstavlja načelo života, dugovječnosti, mladosti, ljepote, dražesnosti, vitalnosti i plodnosti – značajke koje dobro opisuju i slavensku baštinu. O nagradi odlučuje žiri od 13 muzejskih stručnjaka iz 13 slavenskih zemalja koje su članice Foruma slavenskih muzeja.