ISTRAŽIVANJE OBIČAJA U VELIŠKOVCIMA: Nekada se više poštivalo i družilo
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 09 Veljača 2025 08:19
- Napisao/la Katarina Dimšić i Mihael Sučić
- Hitovi: 1318
VELIŠKOVCI Terensko istraživanje usmene predaje i tradicijskih običaja s vremenom dolazi sve više do izražaja zbog nestanka načina života koji je krasio desetljećima slavonska sela.
U suradnji s dugogodišnjom učiteljicom Ankicom Jurinom, župnikom Danijelom Tigandžinom i kazivačicama-pjevačicama kustosi iz Muzeja Slavonije proveli su jedno u nizu terenskih istraživanja na prostoru Valpovštine i Miholjštine sredinom prošlog tjedna.
Uz tradicijske napjeve do izražaja je došla susretljivost Veliškovčanki, Gaćanki i nekadašnjih Tiborjančanki uz mnogobrojna pitanja etnologinje Katarine Dimšić i povjesničara Mihaela Sučića. Kazivačice su progovorile o božićnim običajima od Svetog Tome preko Svete Lucije do Badnjaka, Božića i Sveta tri kralja. Prisjetili su se zajedništva oko stola, igranja u slami i anđela koji je donosio poklone. Neizostavna su tema bili kirvaji i prela, kao i svakodnevni život uz Dravu i Karašicu. To su rijeke koje nekada nisu samo služile za pecanje i kupanje nego su bile i svakodnevna „veš-mašina“. Također se i prije pet-šest desetljeća mislilo na odijevanje i frizure pa su djevojke plele pletenice i brenovale kosu, a poneke starije žene do danas ne skidaju maramu s glave – što je i nekada bilo obilježje udane ili starije žene.
U tri sela koja su kao i sada i nekada imala jednu školu i jednu župu nije se zanemarilo popričati i o vjeri, odlascima na mise u Veliškovce, kao i bivših župnika poput Ivića. Župnik je svojim radom i zalaganjem obilježio generacije i generacije župljana uz dugogodišnjeg orguljara Ignjaca Stankovića.
Terensko istraživanje usmene predaje i tradicijskih običaja s vremenom dolazi sve više u fokus zbog nestanka načina života koji je krasio desetljećima slavonska sela. Zahvaljujući kazivačicama Ankici Jurini, Mandi Dubrović, Ani Galinović, Mari Kovačević, Mandi Lulić, Ljubici Malarić, Marini Mumlek, Lenki Stanić i Mariji Vučić, kao i budućim kazivačima nastavit će se popisivanje i obrada običaja od strane djelatnika Muzeja Slavonije.
Pozivamo sve zainteresirane, čuvare baštine Valpovštine i Miholjštine da se slobodno jave Katarini Dimšić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.) ili Mihaelu Sučiću (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.).
Autori: Katarina Dimšić i Mihael Sučić