Tržište imamo, pokrenimo proizvodnju

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna
 

VALPOVO Poljoprivredna savjetodavna služba i tvrtka Bioagrar d.o.o. organizirali su jučer predavanje o plantažnom uzgoju bazge.

Sudionike su pozdravili Vesna Petrov i Jozo Martinović, a ovu visokoprofitabilnu kulturu predstavio je direktor klastera Boesz Gyorgy Csizmadija. Ovaj klaster na tržište Europske unije plasira 300.000 rona bazginih bobica koje se koriste u prehrambenoj i kemijskoj industriji za proizvodnju boje. No, tržište još uvijek ima veliku potražnju za ovim proizvodom i svakodnevno ju povećava. Tvrtka Bioagrar d.o.o. zajedno s Boteszom širi proizvodnju bazge na području Republike Hrvatske i već ima stanovitih iskustava na jednom hektaru vlastite proizvodnje.

Potencijalnim zainteresiranim proizvođačima osiguravaju laboratorijski uzgojene sadnice po povoljnoj cijeni, siguran otkup bazginih bobica, prćenje proizvodnje i stručnu pomoć. Bude li ostvaren cilj – postali bi najveći proizvođači ta zahtjevnom tržištu, dodatno smanjili troškove proizvodnje i prerade.

Prema riječima iskusnih stručnjaka prinosi po hektaru su od 7 do 15 tona, a bobice dostižu cijenu od 3 do 4 kune, pa je lako izračunati da se ta proizvodnja svrstava u visokoprofitabilne kulture.

„Tržište imamo, pokrenimo proizvodnju“ pozvali su zainteresirane, a njihove je preporuke poslušalo desetak potencijalnih proizvođača koji su se okupili na predavanju u maloj dvorani Centra za kulturu Matija Petar Katančić iz Valpova.