Vječni život čovjeka u Bogu vrijedi više nego čitav svijet
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 30 Kolovoz 2020 07:10
- Napisao/la vlč.Zvonko Mrak
- Hitovi: 2754
VALPOVO Zvonko Mrak, župnik župe Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije Valpovo objavio je Župne oglase u pandemiji koronavirusa za 30. Kolovoza, 22.nedjelju kroz godinu i misao dana.
ŽUPNI OGLASI
- U pandemiji koronavirusa na vjerskim okupljanjima i dalje je nužno pridržavanje epidemioloških uputa: higijena i dezinfekcija ruku, razmak u zatvorenom prostoru koliko je moguć, maske su potrebne. Za pričest treba dolaziti u jednom redu s razmakom. Pričest je jedino na ruku.
- Krizma za župu Valpovo i Bocanjevci će biti u Valpovu 3. listopada 2020. (subota) u 11:00.
- Mise radnim danom su u 18:30, a subotom u 8:00.
- Župni ured je otvoren od ponedjeljka do petka od 9:00 do i 11:00 i od 17:00 do 18:00.
- OTVORENA CRKVA je svaki dan od 9:00 do 12:00 i od 17:00 do 19:00 po novom rasporedu dežurstva.
- Ženidbeni tečaj u Valpovu je od srijede, 2. 3. 4. 9. 10. i 11. rujna 2020. (srijeda, četvrtak i petak) u 19:30 u pastoralnom centru.
- Pokret Božjeg milosrđa ima mjesečni susret na prvi četvrtak u mjesecu poslije svete mise.
- Prvi petak u mjesecu je ovoga tjedna. Ispovijed za prvi petak je od ponedjeljka do petka pola sata prije večernje mise. Ispit savjesti je na prvi petak u 17:30. Pobožnost je na prvi petak poslije večernje mise s litanijama Srcu Isusovom i euharistijskim blagoslovom.
- Ministrantski sastanci kao župna kateheza za ministrante bit će ove pastoralne godine subotom u 12:00.
- Hod za život, obitelj i Hrvatsku, sukladno epidemiološkoj situaciji, ove godine će se održati u Osijeku, 12. rujna 2020. (subota) u 11:00 u Osijeku.
Tom prilikom, osmišljene su majice s logom Hoda. Majce s logom volonteri Hoda za život dijele uz dobrovoljni prilog nakon svetih Misa ispred župne crkve u Valpovu.
- Crveni križ Valpovo poziva na dobrovoljno davanje krvi u četvrtak, 3. rujna 2020. od 14.00 do 18.00 sati u prostorijama Crvenog križa Valpovo.
MISAO DANA ZA 22. NEDJELJU KROZ GODINU - A –
30. kolovoza 2020.
22. NEDJELJA KROZ GODINU (A) – MISNA ČITANJA
Prvo čitanje – Jr 20,7-9
Čitanje Knjige proroka Jeremije
Ti me, Gospodine, zavede, dadoh se zavesti,nadjačao si me i svladao me.
A sada sam svima na podsmijeh iz dana u dan, svatko me ismijava.
Jer kad god progovorim, moram vikati, naviještati moram: »Nasilje! Propast!«
Doista, riječ mi Gospodnja postade na ruglo i podsmijeh povazdan.
I rekoh u sebi: neću više na nj misliti niti ću govoriti u njegovo ime.
Al tad mi u srcu bî kao rasplamtjeli oganj, zapretan u kostima mojim:
uzalud se trudih da izdržim, ne mogoh više.
Riječ Gospodnja.
Otpjevni psalam – Ps 63,2-6.8-9
Pripjev: Tebe žeđa duša moja, Gospodine, Bože moj!
O Bože, ti si Bog moj:
gorljivo tebe tražim;
tebe žeđa duša moja, tebe želi tijelo moje,
kao zemlja suha, žedna, bezvodna.
U svetištu sam tebe motrio
gledajuć ti moć i slavu.
Ljubav je tvoja bolja od života,
moje će te usne slaviti.
Tako ću te slavit za života,
u tvoje ću ime ruke dizati.
Duša će mi biti kao sala i mrsa sita,
hvalit ću te kliktavim ustima.
Ti postade meni pomoć,
kličem u sjeni krila tvojih.
Duša se moja k tebi privija,
desnica me tvoja drži.
Drugo čitanje – Rim 12,1-2.
Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Rimljanima
Zaklinjem vas, braćo, milosrđem Božjim:
prikažite svoja tijela za žrtvu živu, svetu, Bogu milu – kao svoje duhovno bogoslužje.
Ne suobličujte se ovomu svijetu, nego se preobrazujte obnavljanjem svoje pameti da mognete razabirati što je volja Božja, što li je dobro, Bogu milo, savršeno.
Riječ Gospodnja.
Evanđelje – Mt 16,21-27.
Čitanje svetog Evanđelja po Mateju
U ono vrijeme:
Poče Isus upućivati učenike kako treba da pođe u Jeruzalem, da mnogo pretrpi od starješina, glavara svećeničkih i pismoznanaca, da bude ubijen i treći dan da uskrsne.
Petar ga uze na stranu i poče odvraćati:
»Bože sačuvaj, Gospodine! Ne, to se tebi ne smije dogoditi!«
Isus se okrene i reče Petru: »Nosi se od mene, sotono! Sablazan si mi jer ti nije na pameti
što je Božje, nego što je ljudsko!«
Tada Isus reče svojim učenicima:
»Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj poradi mene, naći će ga. Tâ što će koristiti čovjeku ako sav svijet stekne, a životu svojemu naudi? Ili što će čovjek dati u zamjenu za život svoj? Doći će, doista, Sin Čovječji u slavi Oca svoga s anđelima svojim i tada će naplatiti svakomu po djelima njegovim.«
Riječ Gospodnja.
22. NEDJELJA KROZ GODINU – A -
30. kolovoza 2020.
Čovjek je po svojoj naravi vezan uz zemlju i zemaljsko, omeđen i ograničen i određen vremenom i prostorom. S naporom se izdiže iznad opipljivog i stvarnog da bi dohvatio duhovno i nadvremensko.
U kršćanskom učenju,
- koje svoje korjene crpi iz židovstva iz starog zavjeta,
- preko evanđelja Isusa Krista
- do nauka Crkve,
- stoji da je duhovna dimenzija vječna,
- da je ostvarenje i ispunjenje cilja i svrhe ljudskog života: Boga spoznati i ljubiti i u nebo doći.
Ipak i vjerniku se omakne da se radije drži zemaljskog i opipljivog, koliko god to bilo prolazno i ograničeno vremenom i prostorom.
Svi imamo iskustva što smo stariji koliko je ovozemaljsko prolazno i nestalno.
To se događalo i svecima u prošlosti kao što je bio prorok Jeremija.
Jeremija je proročki djelovao 6. st. pr. Kr . Jeremiju su proglasili neprijateljem naroda i domovine, zabranili mu držati propovijedi u Hramu i okolici te kralja prisiljavali da ga da pogubiti. U takvim okolnostima Jeremija je pokušao napustiti proročki poziv. Čini mu se da više ne može izdržati, ali je izdržao jer ga je Bog nadjačao i u njemu svladao ljudsku slabost. To je u svakom čovjeku najveća Božja pobjeda. Sve kušnje i patnje Bog na bilo koju dušu dopušta samo s namjerom da se ona jače privine uz njega. Tako se Božja snaga očituje u ljudskoj slabosti.
To opisuje u vlastitim spisima: Ti me, Gospodine, zavede, dadoh se zavesti, nadjačao si me i svladao me. Ali u svoj svojoj slabosti ostaje vjeran Bogu i proročkoj službi.
U evanđelju Isus naviješta svoju smrt: kako treba da pođe u Jeruzalem, da mnogo pretrpi od starješina, glavara svećeničkih i pismoznanaca, da bude ubijen i treći dan da uskrsne.
Petar odgovara ljudski i zemaljski: Ne, to se tebi ne smije dogoditi! A Isus odgovara: »Nosi se od mene, sotono! ….jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko!«
Isus zahtjeva od svojih učenika i to postavlja kao uvijet: »Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom.“
To je ono što je suprotno ljudskoj naravi i navezanosti na zemaljsko. Protivimo se križu, trpljenju i smrti, kao da ne vjerujemo u duhovno i vječno, iznad i izvan ovoga vremena i prostora, pa bilo to i u baštini Kraljevstva nebeskoga.
U svakom će čovjeku uvijek biti budna želja da sačuva svoj život, ali upravo zato Gospodin stavlja svakoga pred izbor: izgubiti svoj život radi Krista i onda ga zauvijek naći kod njega, ili ga sačuvati u kratkotrajnom vremenu i izgubiti ga zauvijek.
Konačno, da nam pomogne u izboru, Isus stavlja sve na svoje mjesto i po jedino pravilnoj ocjeni proglašuje da vječni život čovjeka u Bogu vrijedi više nego čitav svijet. Stoga ne postoji ništa što bi čovjek mogao dati u zamjenu za taj svoj vječni život.
Osporavani Jeremija, odbačeni Isus, ukoreni Petar u današnjoj liturgiji poticaj su da tražimo od Boga snagu za nastavak svoga ljudskog i vjerničkog poslanja, unatoč osporavanjima koja mogu dolaziti od zlobnih, ali i dobronamjernih ljudi, kao što se dogodilo Petru kad ga je Isus oštro ukorio.
Zvonko Mrak, župnik