Nedjelja dobrog pastira
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 20 Travanj 2024 16:52
- Napisao/la Vladimir Vazdar
- Hitovi: 302
VALPOVO Zvonko Mrak, župnik župe Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije objavio je župne oglase i misao za 4. vazmenu nedjelju, 21. travnja 2024. godine.
ŽUPA BEZGREŠNOG ZAČEĆA BDM VALPOVO
ŽUPNI OGLASI
21. travnja 2024.
4.vazmena nedjelja – B –
NEDJELJA DOBROG PASTIRA
- Nedjeljne mise su u 8:00, 9:30 i 18:30. Mise radnim danom su u 18:30, subotom u 8:00.
- OTVORENA CRKVA je od 9:00 do 12:00 s dežurstvom i sat vremena prije mise.
- Župni ured je otvoren od ponedjeljka do petka od 9:00 do 11:00 i od 17:00 do18:00.
- Marijina legija ima sastanak svakog utorka u 17:00.
- Pobožnost 13 utoraka sv. Antunu, uz misu u 18:30 (6.)
- Župna kateheza: za razred srednje škole/krizmanici, utorkom 19:30.
za 1. r. srednje škole je srijedom u 19:30.
- Danas je Nedjelja Dobrog Pastira, dan duhovnih zvanja. Za nedjelju Dobrog Pastira u župi su dvojica bogoslova za svjedočenje o duhovnom zvanju.
- U nedjelju je i župno godišnje klanjanje od 10:30 do 18:30.
Izlaganje Presvetog je u 10:30,
10:30 mole svi, po volji, poslije mise
11:00 moli župna molitvena zajednica za svećenička i redovnička zvanja
12:00 moli Marijina Legija
12:30 moli Schönstattski pokret
13:00 moli Vjera i Svjetlo
13:30 moli župni caritas
14:00 mole časne sestre i Poslanici Milosrđa
14:30 moli mješoviti zbor
15:00 moli pokret Božjeg Milosrđa
16:00 mole vjeroučitelji i animatorice
16:30 moli župno pastoralno i ekonomsko vijeće, djelitelji pričesti
17:00 mole liturgijski čitači
17:30 mole svi, po volji, prije mise
18:00 moli se krunica
18:30 je završni blagoslov.
Raspored klanjanja imate na listiću. Ako mislite doći na klanjanje, uzmite listić poslije mise.
Određeni predvoditelji molitve klanjanja neka budu u crkvi u određeno vrijeme, a bez obzira na raspored, za vrijeme klanjanja od 10:30 do 18:30 može se doći u bilo koje doba po volji. Klanjanje je za sve dobne skupine i za sve župljane!!!
- KRIZMA u Valpovu je u subotu, 27. travnja 2024. u 11:00.
Krizmatelj je mons. Ilija Janjić, biskup Kotorski u miru.
Ispit krizmanika je u utorak, 23. travnja u 20:30 u pastoralnom centru.
Ispovijed roditelja i kumova krizmanika: srijeda, četvrtak i petak, od 18:00 do 18:30 i dopodne srijeda, četvrtak i petak u 9:00.
Ispovijed za krizmanike je po skupinama: u srijedu (Davorova) u 20:00, četvrtak (kapelanova) u 20:00 i petak (sestrina) u 20:00.
Trodnevna molitvena priprava za krizmu krizmanika, kumova i roditelja je u srijedu, četvrtak i petak u 20:30 u župnoj crkvi.
Podjela pristupnica i uspomena u petak, 26. travnja 2024. poslije molitve.
- Liturgijska/biblijska zajednica ima susret treći i četvrti petak u mjesecu u 19:00.
- Juraj je u utorak, 23. travnja. U Vinogradcima je misa u 10:30 i blagoslov polja.
- Marko, ev. je u četvrtak, 25. travnja. Blagoslov polja je na misi u 18:30.
- Euharistijsko klanjanje je u četvrtak poslije mise.
- Zajednica Vjera i svjetlo ima svoj mjesečni susret u nedjelju poslije podne sa sudjelovanjem na večernjoj misi.
- Hod za život održava se u Osijeku 11. svibnja 2024. od pješaščkog mosta s početkom u 10:00. Majce za sudionike bit će ponuđene sljedeće nedjelje.
ŽUPA BEZGREŠNOG ZAČEĆA BDM VALPOVO
SLUŽBA RIJEČI
4.vazmena nedjelja – B – 21. travnja 2024.
NEDJELJA DOBROG PASTIRA
Prvo čitanje:
Dj 4,8-12
Nema ni u kome drugom spasenja.
Čitanje Djela apostolskih
U one dane: Reče Petar pun Duha Svetoga: »Glavari narodni i starješine! Zar mi danas odgovaramo zbog dobra djela učinjena bolesnu čovjeku? Po kome je ovaj spašen? Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj stoji pred vama zdrav!
On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste,
ali koji postade kamen zaglavni.
I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti.«
Riječ Gospodnja.
Otpjevni psalam:
Ps 118, 1.8-9.21-23.26.28-29
Pripjev:
Kamen koji odbaciše graditelji postade kamen zaglavni.
Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar,
jer je vječna ljubav njegova!
Bolje se Gospodinu uteći
nego se uzdat u čovjeka.
Bolje se Gospodinu uteći
nego se uzdat u mogućnike.
Zahvalit ću ti što si me uslišio
i moj postao spasitelj.
Kamen koji odbaciše graditelji
postade kamen zaglavni.
Gospodnje je to djelo:
kakvo čudo u očima našim!
Blagoslovljen koji dolazi u imenu Gospodnjem!
Blagoslivljamo vas iz doma Gospodnjega!
Ti si Bog moj – tebi zahvaljujem:
Bože moj, tebe ja uzvisujem.
Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar,
jer je vječna ljubav njegova!
Drugo čitanje:
1Iv 3, 1-2
Vidjet ćemo Boga kao što jest.
Čitanje Prve poslanice svetoga Ivana apostola
Ljubljeni: Gledajte koliku nam je ljubav darovao Otac: djeca se Božja zovemo, i jesmo. A svijet nas ne poznaje zato što ne poznaje njega. Ljubljeni, sad smo djeca Božja i još se ne očitova što ćemo biti. Znamo: kad se očituje, bit ćemo njemu slični, jer vidjet ćemo ga kao što jest.
Riječ Gospodnja.
Evanđelje:
Iv 10,11-18
Pastir dobri život svoj polaže za ovce.
Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu
U ono vrijeme: Reče Isus:
»Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za ovce. Najamnik – koji nije pastir i nije vlasnik ovaca – kad vidi vuka gdje dolazi, ostavlja ovce i bježi, a vuk ih grabi i razgoni: najamnik je i nije mu do ovaca. Ja sam pastir dobri i poznajem svoje i mene poznaju moje, kao što mene poznaje Otac i ja poznajem Oca i život svoj polažem za ovce. Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka. I njih treba da dovedem i glas će moj čuti i bit će jedno stado, jedan pastir. Zbog toga me i ljubi Otac što polažem život svoj da ga opet uzmem. Nitko mi ga ne oduzima, nego ja ga sam od sebe polažem. Vlast imam položiti ga, vlast imam opet uzeti ga. Tu zapovijed primih od Oca svoga.«
Riječ Gospodnja.
4.vazmena nedjelja – B – 21. travnja 2024.
NEDJELJA DOBROG PASTIRA
Slika Isusa kao Dobrog Pastira bez sumnje je najpoznatija i najomiljenija u kršćana, slika puna različitih značenja. Unatoč tome, čudno je da, kada se Isus tako predstavlja – kao Dobar Pastir – židovski poglavari se ljute na njega, smatraju ga luđakom te će ga na kraju htjeti kamenovati. Jesmo li mi ti koji su ga krivo shvatili u toj slici ili su židovske vođe dobro razumjeli i odbili ga?
Pogledajmo što kaže evanđelista Ivan. Prije svega, Isus se predstavlja kao onaj koji posjeduje božansku puninu. Kada se u Ivanovu evanđelju Isus predstavlja s „Ja jesam“ ili „Ja sam“, to predstavlja božansko ime. Kada je Mojsije u događaju gorućeg grma upitao za ime, Bog ne odgovara dajući mu vlastito ime, jer ime ograničuje stvarnost, nego odgovara opisujući djelatnost koja ga čini prepoznatljivim. Odgovara „Ja sam koji jesam“. Hebrejska tradicija je taj Gospodinov odgovor uvijek tumačila kao onoga koji je uvijek blizu svom narodu. Stoga, u Isusovo vrijeme izraz „Ja jesam“ ili „Ja sam“ označava Boga. Time se želi reći da je Isus božanskog podrijetla.
Isus potvrđuje: „Ja sam“ ne Dobri Pastir – nego „Pastir Dobri“. U čemu je razlika? Evanđelista ne govori o Isusovoj dobroti. Naime, kada govori o njegovoj dobroti, koristi grčki izraz „agatos“ (Agatos), od čega dolazi ime Agata što znači „dobrota“.
Ovdje, pak, Isus izjavljuje da je on Pastir i koristi grčki izraz „kalos“ od čega dolazi kaligrafija – vještina pisanja lijepim rukopisom, što znači „lijepo“, „istinito“. Prema tome, Isus ne govori o svojoj dobroti nego označava nešto različito, nešto puno značajnije. Što to znači Pastir Dobri? U knjizi proroka Ezekiela 34. poglavlje, nalazi je jedno proroštvo u kojem Gospodin prekorava pastire naroda koji, umjesto da su se brinuli za stado, mislili su samo na sebe. I stoga Gospodin prijeti: „Ja ću potražiti ovce svoje i sam ću ih pasti“. Gospodin će biti jedini pravi Pastir naroda. Stoga se Isus nadovezuje na to proroštvo i govori da je došao taj trenutak. A to je razlog zašto su religiozne vođe bijesne – bijesni su jer se osjećaju svrgnutima s vlasti, jer ih Isus naziva lopovima i kradljivcima budući su za sebe uzeli ono što im ne pripada – stado, narod.
Prema tome, Pastir, onaj pravi, onaj najizvrsniji, biva identificiran i prepoznat u Isusu. A po kojoj to karakteristici Isus biva prepoznat kao Pastir Dobri? Isus odgovara: „Pastir Dobri život svoj polaže za ovce“. Ovim riječima Isus nadilazi Ezekielovo proroštvo. Dok je prema Ezekielu pastir onaj koji štiti svoje stado i brine se za njega, s Isusom pastir dolazi do trenutka davanja vlastita života za svoje ovce.
Isus nastavlja svoj govor o pastiru ali ne prema slici zlog pastira nego najamnika. Tko je najamnik? Najamnik je onaj koji djeluje na temelju vlastite računice. Podsjetimo se, na ovim stranicama evanđelista Ivan ne ulazi u polemiku s hebrejskim svijetom od kojega se bez sumnje prva kršćanska zajednica već odvojila. Ivan upozorava samu kršćansku zajednicu da ne ponovi iste pogreške. Stoga tko u kršćanskoj zajednici djeluje isključivo radi vlastitih interesa i računice – radi privilegija ili povlastica, taj, prema Isusovim riječima, ne biva prepoznat kao pastir nego kao najamnik.
Na temelju čega Isus može reći da je Pastir? On je Pastir jer je on Jaganjac. Samo onaj koji je spreman dati svoj život za druge, samo taj može biti Pastir stada.
I nastavlja: „Ja poznajem svoje ovce i mene poznaju moje“. Značenje te rečenice? Postoji intiman odnos, rastući, onaj koji nadilazi sve dosadašnje a to je ljubav između Isusa i njegova stada, između Isusa i njegovih učenika – vjernika a koji je sličan onom odnosu između Isusa i njegova Oca.
„kao što mene poznaje Otac i ja poznajem Oca i život svoj polažem za ovce.“ Postoji dinamika ljubavi između one ljubavi primljene od Boga i one koja se je transformirala u ljubav prema drugima. Što je veća mjera primljene i dalje darivane ljubavi, tim je veće ostvarenje jedne stvarnosti s Bogom koji čovjeku ne oduzima energiju nego mu dariva svoju.
„Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka.“ Isus je došao osloboditi svakog čovjeka. A što je to ovčinjak? Ovčinjak je nešto što daje sigurnost ali oduzima slobodu. Stoga Isus izjavljuje da je došao i donio proces oslobođenja cijelog ljudskog roda. Taj proces se ne odnosi samo na one koji su zatvoreni u „religiozni ovčinjak“ nego se odnosi na sve one ovčinjake koji čovjeku uskraćuju njegovu slobodu.
„Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka. I njih treba da dovedem…“ Glagol „trebam“ je tehnički izraz kojim evanđelista označuje ispunjenje Božje volje. Prema tome, proces oslobođenja je Božja volja. Religija posjeduje draž jer daje sigurnost ali oduzima slobodu. Daje sigurnost jer kada jednom uđeš u taj prostor, ne trebaš više misliti nego samo biti poslušan; trebaš samo obdržavati ono što religija propisuje. Međutim, takav odnos drži čovjeka u jednom djetinjastom i nezrelom odnosu. Isus, pak, želi svakog čovjeka dovesti do punog rasta i zrelosti.
„i glas će moj čuti“ – glas Gospodinov se nikada ne nameće nego predlaže. Kako se razlikuje njegov glas? Dok religiozne vlasti – budući su prve koje ne vjeruju u njegovu poruku – nameću ga, Isus, svjestan da je njegova poruka Božji odgovor na potrebu za puninom života, dovoljno mu je da predloži tu poruku. Stoga ovce, stado, vjernici, tu poruku mogu razumjeti i prihvatiti je.
„i bit će jedno stado, jedan pastir.“ U prošlosti, zbog pogreške u prijevodu i zbog zbrke oko pojma „ovčinjak“ – što je najvjerojatnije posljedica prijevoda sv. Jeronima – latinski prijevod bì „jedan ovčinjak i jedan pastir“. Posljedično tome, kroz mnoga stoljeća, sve do II. Vatikanskog sabora, Crkva je smatrala da je jedini ovčinjak u kojem se nalazi spasenje. Stoga i nasta slogan: „izvan Crkve nema spasa“.
Isus nije došao istrgnuti ovce iz izraelskog ovčinjaka da bi ih uveo u drugi, svetiji ovčinjak. Ne! Isus je došao dati potpunu slobodu. Jedno stado, jedan Pastir.
Što to znači?
Jedino pravo svetište u kojem će se od sada očitovati veličina i ljepota Božje ljubavi jest sam Isus i njegova zajednica. Dok su u starom svetištu ljudi morali dolaziti u njega a u isto vrijeme mnogi bili isključeni iz njega, u novom svetištu se događa suprotno: to novo svetište – sam Isus – ide ususret svima onima isključenim i odbačenim od strane religije.