PRETRAŽI OGLASE

Tražite posao

VIDEO

 

 

 

 

SANJA BJEŽANČEVIĆ: Birajmo zajedno županiju koju želimo!

Korisnička ocjena: 5 / 5

Zvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivna
 

Sanja Bježančević kandidatkinja je koalicije SDP-a i Možemo! na predstojećim lokalnim izborima za županicu Osječko-baranjske županije.

U prethodnom mandatu njezin Klub vijećnika SDP-a u Skupštini Osječko-baranjske županije bio je najaktivniji, a posebno su bili fokusirani na probleme stvarnih ljudi, obrazovanje zdravstvo te kvalitetu života građana županije što je vidljivo iz njihovog zalaganja za rješavanje pitanja neugodnih mirisa u Belišću i Valpovu. Sa Sanjom smo razgovarali o njezinom programu za županiju.

Tko je Sanja?

Po struci sam ekonomistica, a potom i doktorica društvenih znanosti s posebnim interesom za pitanje diskriminacije u području rada i zapošljavanja. Kao saborska zastupnica dominantno sam fokusirana na europske teme, s naglaskom na regionalnim nejednakostima – problemom koji duboko obilježava i Osječko-baranjsku županiju. Vjerujem u socijalnu državu – u društvo koje svakome daje jednaku šansu, bez obzira na mjesto rođenja ili imovno stanje. Takvu pravednu, uključivu i solidarnu županiju želim graditi i to je moja vizija Osječko-baranjske županije: županije u kojoj svaki čovjek ima priliku uspjeti, ostati i živjeti dostojanstveno.

Što je okosnica vašeg programa za županiju?

Okosnica mog programa je u onome što život čini kvalitetnim – obrazovanju i mladima, zdravlju i skrbi za starije, sigurnosti i prometnoj povezanosti, te snažnom i održivom gospodarstvu kroz poljoprivredu i poduzetništvo. To nisu samo sektorske politike – to su pitanja opstanka i razvoja naše županije. Na tim ćemo područjima napraviti iskorak jer to nije stvar političkog izbora, već odgovornosti prema našoj djeci, roditeljima i budućnosti cijele zajednice. Vrijeme je da Osječko-baranjska županija postane prostor jednakih mogućnosti, sigurnog života i gospodarskog rasta.

Mladi su jedan od stupova vašeg programa. Koje konkretne mjere nudite mladima?

Mladi su naša budućnost i želimo im dati prilike za rast, ostanak i razvoj. Kroz participativni proračun za mlade osigurat ćemo dio županijskih sredstava koje će oni sami rasporediti na projekte i aktivnosti koje smatraju važnima – od prostora za učenje, kulturnih i sportskih sadržaja, do psihološke podrške i podrške poduzetničkim idejama. Osigurat ćemo bolje uvjete u školama, univerzalne i pravedne stipendije, školske psihologe i kvalitetne obroke. Pokrenut ćemo program podrške mladim poduzetnicima kroz mentorstvo, edukaciju i prilike za predstavljanje ideja – jer naši mladi imaju potencijal, a mi im moramo dati alat i priliku. Uključit ćemo mlade u donošenje odluka i kreiranje županijskih politika jer znamo da bez njih nema stvarne promjene. Vrijeme je da mladi postanu aktivni sudionici razvoja svoje zajednice – uz podršku, povjerenje i konkretne prilike.

Poduzetništvo vidite kao ključ razvoja Osječko-baranjske županije. Što planirate ponuditi poduzetnicima kako bi olakšali i unaprijedili svoje poslovanje?

Poduzetnici su srce svakog gospodarstva, a u Osječko-baranjskoj županiji to su mikro te mali i srednji poduzetnici koji čine osnovu našeg gospodarstva. Kako bi olakšali njihovo poslovanje, potrebno je pružiti im konkretne alate i podršku na svim razinama. Planiramo razviti edukativne programe, poticati rast kroz mentorski rad i povećati suradnje između gradova i općina, bez obzira na političku pripadnost. Planiramo dati doprinos razvoju poslovnih zona na našem području i razviti mreže mentora koje će pomoći u razvoju novih poduzetničkih inicijativa. Posebnu pažnju posvetit ćemo mladim poduzetnicima i početnicima, jer želimo stvoriti županiju u kojoj poduzetništvo nije samo nužnost, već i atraktivna opcija za mlade. Također, poticat ćemo poduzetništvo žena kroz besplatne savjetodavne usluge, poticaje za start-upove, pomoć u proširenju poslovanja i pristup europskim sredstvima. Cilj nam je izgraditi sustav koji će poduzetnicima omogućiti rast, umrežavanje i uspjeh na lokalnoj i globalnoj razini.

Poljoprivreda je, uz poduzetništvo, strateška gospodarska grana u vašem programu. Koja su vaša rješenja za razvoj poljoprivrede u županiji?

Poljoprivreda je naša glavna gospodarska grana, no suočava se s brojnim izazovima, od dominacije žitarica i loših uvjeta za navodnjavanje, do slabe povezanosti tržišta i skladišnih kapaciteta. Kako bi se ovi problemi prevladali, nužno je uložiti u infrastrukturu i razvoj novih tehnologija. Planiramo značajno ulaganje u sustave za navodnjavanje, posebno u klimatski osjetljivim područjima, korištenjem solarnih pumpi i kanala za navodnjavanje, te razvoj precizne poljoprivrede. Također, radit ćemo na diversifikaciji usjeva i povećanju proizvodnje voća i povrća, uz povećanje skladišnih kapaciteta i poticanje lokalne prerade. Poseban fokus stavit ćemo na kratke lance opskrbe, čime ćemo omogućiti našim poljoprivrednicima bolje tržište za njihove proizvode i povećanje konkurentnosti. Povezivanje poljoprivrednika s istraživačkim institucijama i stručnjacima omogućit će im da unaprijede svoje metode i proizvode. U konačnici, naš cilj je učiniti Osječko-baranjsku županiju najjačom poljoprivrednom regijom u Hrvatskoj kroz dugoročni plan razvoja, investicije u infrastrukturu i integraciju novih tehnologija.

Snažno se zalažete za poboljšanje cestovne infrastrukture i povećanje sigurnosti prometnica u Osječko-baranjskoj županiji. Koji su prometni problemi koje ste prepoznali i koja rješenja nudite?

Cestovna infrastruktura u našoj županiji u velikoj je mjeri zastarjela, a prometna povezanost gradova i općina loša. Mnogo naših cesta starije je od 40 godina, a 15 posto prometnica još uvijek nije asfaltirano. Željeznička mreža je također nedovoljno razvijena, a zračni promet gotovo nepostojeći. Ključno je usmjeriti pažnju na obnovu postojećih cesta i izgradnju novih prometnica. Također, snažno ćemo ulagati u sigurnost cestovne infrastrukture i postaviti standarde za sigurne prometnice. Poboljšanje linijskog prijevoza unutar županije, uz bolju povezanost s većim gradovima i zdravstvenim ustanovama, od presudne je važnosti, osobito za naše umirovljenike. Potrebna su ulaganja u modernizaciju željezničke mreže i otvaranje novih zračnih linija koje će omogućiti bolju povezanost Osječko-baranjske županije s ostatkom Hrvatske i inozemstvom. Također, prioritet će biti i razvoj infrastrukture za lakši pristup javnim uslugama u ruralnim područjima. Osiguranje kvalitetne prometne povezanosti u županiji povećat će kvalitetu života naših građana i potaknuti gospodarski razvoj.

Demografija se nameće kao ključni problem naše županije. Ona se kontinuirano iseljava i trebamo konkretna rješenja za ostanak mladih u županiji. Koja su rješenja po vama?

Demografska situacija u Osječko-baranjskoj županiji izuzetno je izazovna. Na temelju dostupnih podataka, broj stanovnika naše županije se kontinuirano smanjuje, što nije samo problem, već ozbiljan izazov za našu budućnost. Taj trend moramo zaustaviti, a u tome nam nisu dovoljna samo nacionalna rješenja, već je nužno djelovati i na lokalnoj razini. Prvo, moramo osigurati pristojne plaće, što će biti moguće kroz privlačenje investicija u županiju i poticanje razvoja malih i srednjih poduzetnika. Kvalitetna radna mjesta s konkurentnim plaćama ključna su za zadržavanje mladih, jer je samo ekonomska sigurnost jamstvo za ostanak u županiji. Osim toga, izuzetno je važno omogućiti pristupačno stanovanje mladima. Planiramo povećati dostupnost subvencioniranih stambenih kredita za mlade obitelji i raditi na izgradnji novih stambenih objekata u suradnji s jedinicama lokalne samouprave i uz pomoć dodatnih izvora financiranja. Također, osiguranje kvalitetnih javnih usluga, školskih kapaciteta i komunalne infrastrukture u svim dijelovima županije, bez obzira na to je li riječ o urbanim ili ruralnim područjima, ključno je za stvaranje uvjeta za dostojanstven život. Sufinanciranje kamata na prvu nekretninu bit će nastavljeno, uz povećanje iznosa kako bi bilo učinkovitije u uvjetima rasta cijena nekretnina. Uvesti ćemo pronatalitetne mjere kao što je dodatak za mlade obitelji te poboljšati uvjete za mlade obrtnike i poduzetnike. Ključna mjera bit će i poticanje investicija u gospodarstvo, s ciljem stvaranja visoko plaćenih radnih mjesta. Digitalna platforma za privlačenje investicija omogućit će nam da se pozicioniramo kao konkurentni gospodarski centar u Hrvatskoj, a to će otvoriti mogućnosti za nove poslovne prilike.

Na kraju, moramo promijeniti političku klimu u Osječko-baranjskoj županiji, stvarajući suradničko i poticajno okruženje za sve građane. Osiguranje mladima uvjeta za kvalitetan život i uspješan razvoj bit će prioritet svih naših aktivnosti.

Kultura i turizam bitne su odrednice našeg osječko-baranjskog identiteta. Koji su vaši planovi za njihovo poboljšanje?

Kultura i turizam moraju biti dio našeg identiteta, a premda trenutno čine tek 2 posto ukupnih prihoda, vjerujem da postoji veliki potencijal za njihov snažniji razvoj. Naša županija ima bogatstvo koje je još uvijek nedovoljno iskorišteno, a to želimo promijeniti kroz konkretne akcije i dugoročnu strategiju. Prvo, snažno ćemo poticati razvoj kontinentalnog turizma, jer imamo prirodne resurse koji mogu biti temelj za rast ove gospodarske grane. Svojom bogatom kulturnom baštinom, povijesnim lokalitetima, prirodnim ljepotama, termalnim izvorima i velikim mogućnostima za aktivni turizam, Osječko-baranjska županija nudi nebrojene mogućnosti. Želimo brendirati našu županiju kao destinaciju za aktivni turizam, lovni, gastro i eno turizam, te medicinski i vjerski turizam. Pomoći ćemo lokalnim proizvođačima i pružateljima turističkih usluga kroz ciljani razvoj i promociju, uključujući poticanje specifičnih manifestacija koje su već prepoznate i voljene, poput manifestacija u prirodi. Osim toga, veći naglasak stavljamo na brendiranje Osječko-baranjske županije kao destinacije za mlade, uz pomoć suvremenih manifestacija koje uključuju inovativne i kreativne pristupe. Kratki lanci opskrbe bit će važna komponenta za razvoj turizma, jer omogućuju veću potrošnju i promociju naših lokalnih proizvoda. Kroz turizam želimo stvoriti dodanu vrijednost za našu županiju, pri čemu će važnu ulogu imati i zaštita prirode i okoliša. Podignut ćemo standarde zaštite okoliša jer tako čuvamo naslijeđe za buduće generacije, a istovremeno stvaramo održive temelje za turistički razvoj. Naša županija treba postati prepoznatljivo odredište na karti najzanimljivijih destinacija za kontinentalni turizam, i u tom smjeru ćemo poduzeti konkretne korake kako bismo povećali prihod od turizma i učinili našu županiju još privlačnijom posjetiteljima.

Koja je vaša poruka biračima na ovim izborima?

Na ovim izborima biramo budućnost naše Osječko-baranjske županije. Biramo hoćemo li našim mladima osigurati bolje uvjete za obrazovanje, hoćemo li im omogućiti da ostanu ovdje i stvaraju svoje živote. Biramo hoćemo li našim umirovljenicima pružiti dostojanstven život, sigurne prometnice, bolje uvjete za svakodnevni život. Biramo hoćemo li graditi budućnost u kojoj ćemo živjeti od vlastitih resursa, na temelju snažnog gospodarstva koje uključuje male i srednje poduzetnike, poljoprivredu i turizam. I najvažnije, biramo hoćemo li zaustaviti iseljavanje mladih i osigurati svijetlu budućnost za našu županiju. Na ovim izborima biramo hoćemo li živjeti bolje. Birajmo zajedno županiju koju želimo!

 

 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osvježi

Imamo 1189 gostiju i nema članova online

DRUŠTVENE MREŽE

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest Pin It

KINO PROGRAM

TRAVANJ

 

 

BELIŠĆE

BIZOVAC

PETRIJEVCI

VALPOVO

 

 





Web izlog

kreativnog

stvaralaštva

 

Kreativni

umirovljenici

u WEB

izlogu

 

 

Nizom manifestacija obilježena

200. obljetnica smrti

Matije Petra Katančića

Video

Prvi koncert Valpovačkog

tamburaškog orkestra započinje od

22 minute i 54 sekundi

 

 

 

 

 

 

Galerije fotografija

Ledom okovana rijeka (Dubravko Maričić)

Valpovački dvorac u zimskoj noći

Bajkovita Istra   (Maja Kraljik)

Boje jeseni u Valpovu