Održana koordinacija načelnika i gradonačelnika - u fokusu stambeno zbrinjavanje, sigurnost djece i razvoj gospodarstva
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 26 Ožujak 2026 08:36
- Napisao/la Ema Nenadić/OBŽ
- Hitovi: 682

Jučer je održana koordinacija načelnika i gradonačelnika sa županicom Natašom Tramišak, na kojoj se govorilo o nekoliko tema.
Kako bi se olakšao odlazak na liječenje onkološkim pacijentima, županica Tramišak je istaknula da će potpisati ugovore s općinama i gradovima koji su se prijavili za besplatnom prijevoz onkološih pacijenata do KBC-, a to su Donji Miholjac, Belišće, Našice, Bilje i Semeljci, na što će se ukupno potrošiti 36.000 eura.

Također, županica je najavila da počinje gradnja prve 52 stambene jedinice iz županijskog projekta Naša Slavonija i Baranja - naš dom.
-Upravo smo u donošenju odluke o odabiru lokacija u suradnji s jedinicama lokalnih samouprava (JLS). Na koordinaciji smo prezentirali lokacije, uključuje se 19 jedinica lokalne samouprave s 20 lokacija - naselja - za 43 obiteljske kuće i tri višestambene zgrade, što su ukupno 52 stambene jedinice. Već sada se pripremamo za drugu etapu, zahvaljujući velikom odazivu JLS, u toj etapi ostat će sve lokacije koje su ponuđene, a za koje još treba riješiti određena pitanja: imovinskopravne odnose, lokalnu komunalnu infrastrukturu ili odraditi druge aktivnosti u prostoru kako bi i te lokacije mogle biti pogodne za gradnju. Ubrzali smo sve aktivnosti da prije krenemo u projektiranje i gradnju, tako da u sljedeće dvije godine imamo prve završene kuće i u njih uselimo mlade obitelji - izjavila je županica.

Napomenula je i da će im sredstva planirana u proračunu biti dostatna za 52 stambene jedinice za mlade obitelji, a bude li potrebno, povećat će ih. "Plan je da paralelno prije završetka prve etape, prema našim financijskim mogućnostima, potpisujemo odvojeno sporazume za nove lokacije te počnemo i na ostalim lokacijama gradnju. Postoji potencijal da izgradimo i puno više, više od stotinu stambenih jedinica, u idućih nekoliko godina. Procjenjujemo da će se javljati mještani, ali je sve otvoreno i za doseljavanja iz drugih krajeva."
Spomenula su se na koordinaciji i ulaganja u preradbene kapacitete u mlinskoj industriji. Javni je poziv otvoren do kraja rujna, milijun je eura na raspolaganju za sve poljoprivrednike koji se bave preradom žitarica u brašno ili se žele baviti mlinskom industrijom. U idućim će danima detaljnije prezentirati sve uvjete zainteresiranima.
Županica je spomenula i suradnju preko javnog poziva sa Županijskom upravom za ceste, pa će ove godine kod pet osnovnih škola postaviti semafore na županijskim i lokalnim cestama. "To je nužno za sigurnost i učenika i mještana. Odlučili smo za ovu godinu izdvojiti 200.000 za javni poziv za jedinice lokalne samouprave", najavljuje Tramišak.

