Valpovčanke na 3. Nacionalnom simpoziju onkoloških udruga

Korisnička ocjena: 5 / 5

Zvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivna
 

VALPOVO Članice Lige protiv raka Valpovštine, Marina Čamagajevac i Sanja Andračić Varga, sudjelovale su na 3. Nacionalnom simpoziju onkoloških udruga koji se održavao u Rijeci 5. i 6. travnja 2025. godine. 

- Sudjelovanje na ovakvom simpoziju za nas je bila velika stvar jer smo mala i novo osnovana udruga i to nam je bila prilika za upoznavanje puno žena i muškaraca koji se bore za isti cilj kao i mi: bolja prava pacijenata i rad na prevenciji karcinoma. Ta poznanstva puno će nam pomoći u daljnjem radu. 

 Na simpoziju su govornici bili: dr. Irena Hrstić, ministrica zdravstva i socijalne skrbi, dr. Alen Ružić, ravnatelj KBC Rijeka, prof. Romana Jerković Kraljić, članica Europskog parlamenta, dr. Nela Sršen, kirurginja i počasna konzulica Republike Hrvatske u Italiji.

Osim njih čuli smo i mnoge druge doktore i profesore, a na kraju i članice udruga iz raznih krajeva Hrvatske,  koji su iznosili svoje stavove i razmišljanja o temi borbe protiv karcinoma i uloge udruga u implementaciji Nacionalnog programa protiv raka do 2030. godine.

Zaključak svih govornika bio je da se udruge trebaju udružiti, biti partneri prvenstveno međusobno, a potom i sa svim ostalim ustanovama koje su potrebne u borbi protiv karcinoma. 

Nakon formalnog dijela Simpozija, neformalni dio proveli smo u Astronomskom centru Rijeka gdje smo na zanimljiv način pogledali film o stvaranju svemira i zemlje (film je bio projiciran u kupoli). Nakon toga uslijedila je večera, druženje i razmjena ideja i kontakata s drugim udrugama. 

Hvala udruzi Nada iz Rijeke na organizaciji, a prvenstveno na pozivu na ovaj zanimljiv i poučan simpozij - rekla nam je predsjednica Lige Valpovštine, Sanja Andračić Varga.