O usponima i padovima vladara na OLJK-u u Muzeju Slavonije
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 28 Lipanj 2026 10:31
- Napisao/la A.M., B.M., M.S. (Muzej Slavonije)
- Hitovi: 90

Tko je bio ljubljen, tko brisan, a čiji spomenik rušen samo su neka pitanja za ljetno druženje u Muzeju Slavonije.
Nestat mogu vladari i države, ali ostat će uspomena još je jedno druženje uz razgovor koje organizira Muzej Slavonije.
Održat će se 2. srpnja 2026. godine s početkom u 19:00 sati u sklopu Osječkog ljeta kulture.
Nakon Da mi je biti Franz i Sisi ovaj je događaj još jedan uvod u izložbu Franjo Josip I. – vladar jednog vremena putuje Slavonijom, a na kojem će sudjelovati arheologinja Antonija Marić i povjesničari mr. sc. Branislav Miličić i Mihael Sučić.

Progovorit će o nastanku i razvoju pojedinih kultova ličnosti pa i ideologizaciji društva od strane vladajućih elita. Propaganda je od antičkih careva preko srednjovjekovnih i novovjekovnih kraljeva pa sve do doživotnih predsjednika bila uobičajen komunikacijski kanal kojim se širio lik i djelo vladara i dinastije. Lik se pojedinih vladara poput Augusta, Napoleona i Franje Josipa I. može i danas naći na novčićima, medaljama, plaketama pa i dukatima. Zbog promjene vladara pa i vladajuće obitelji ili ideologije često je znao nastupiti damnatio memoriae o čijem ćemo (ne)uspjehu moći slušati u ugodnom okružju jedne od najstarijih zgrada u Osijeku i Slavoniji, zgradi Muzeja Slavonije.

Ulaz na događaj je besplatan za sve zainteresirane građane.























































