Završena Ljetna valpovačka liga trčanja
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 14 Rujan 2014 07:54
- Napisao/la Matija Karša
- Hitovi: 1545
VALPOVO Ove godine, po prvi puta rekreativci trkači imali su organizirano natjecanje u Valpovačkom perivoju pod nazivom Valpovačka ljetna liga trčanja.
Organizacije su se prihvatili trojica Valpovčana, članovi Udruge Zdravo trčanje iz Osijeka, Fran Markota, Stjepko Medved i Matija Karša.
Trčalo se svakog četvrtka u Valpovačkom perivoju tijekom deset tjedana po trim stazi i to duljinama od 2,5 km, 5 km i 10 km. Tijekom trajanja lige bilo je gostiju trkača iz Osijeka, Đakova i Našica. Najistaknutija imena svakako su bili Danijel Fak iz Našica, ovogodišnji pobjednik Somborskog polumaratona i član Udruge Zdravo trčanje te „domaći dečki“ braća Barić iz Bocanjevaca koji su u vrhu hrvatske atletike na srednjim i dugim stazama. Ukupan je ligu trčalo preko devedeset natjecatelja, a na svakom kolu se broj natjecatelja kretao od 30-50 natjecatelja.
Iako najzaslužniji za organizaciju lige, Fran Markota, bio je odsutan s posljednje Humanitarne utrke te nam je Matija Karša rekao nešto više o samoj ligi te daljim planovima: „Valpovačku ligu smo pokrenili jednostavno iz potrebe da se nastavimo dalje okupljati jer je Osječka liga Zdravo trčanje, koju smo inače trčali, završila početkom ljeta. Veliku zahvalu dugujemo predsjedniku naše Udruge, ultramaratoncu Elviru Rakipoviću, koji nam je svojim iskustvom i savjetima, te i osobnim angažmanom pomogao pri organiziranju svih deset utrka. U početku su na Valpovačku ligu najviše dolazili upravo rekreativci iz Osijeka, članovi Udruge Zdravo trčanje, ali vrlo brzo su se priključili članovi Baraber extreme teama i ostali domaći rekreativci. Obzirom da je na ligi sudjelovalo preko devedeset takmičara i to po vrlo nepovoljnim vremenskim uvjetima, od deset kola šest puta je padala kiša, smatramo da je liga uspješno održana. Ligu smo završili ovom humanitarnom utrkom i sada se vraćamo na početak nove sezone Osječke lige Zdravo trčanje.
Logičan slijed ovako uspješne lige bilo bi, svakako, organiziranje Valpovačkog polumaratona na proljeće za koji bismo tražili da se uvrsti u službeni kalendar utrka u Hrvatskoj. Postoji krasna, slabo prometna trasa od Valpova prema Nardu, te od Narda prema Šagu s dobrom cestom, hladom te pogodnim mjestima za punktove za okrijepu i sudce. Pri ocjenjivanju takvih utrka vrlo je bitna infrastruktura koju Valpovo svakako ima, od dvorane sa svlačionicama i tuševima za natjecatelje do ugostiteljske ponude i potencijalnih sponzora. Vjerujem da i sam grad ima sluha za jedan takav događaj koji bi okupio sigurno preko tristotinjak takmičara, ne samo iz naših krajeva, već i naših prijatelja trkača iz ostalih dijelova Hrvatske, Mađarske, Srbije, BiH, obzirom da i mi sudjelujemo na utrkama koje oni organiziraju. Inicijativa je već pokrenuta prema predsjedniku MO Valpovo koji je izrazio želju da se taj projekt izradi i do kraja ove godine realizira.
Zahvaljujemo još jednom Gradu Valpovo i Zajednici sportskih udruga na sponzorstvu te dopuštenju da koristimo park i dvorac. Također zahvala ostalim sponzorima koje ne bih sada navodio da nekoga ne zaboravim, ali biti će prilike i za službenu zahvalu.“
O samoj Udruzi Zdravo trčanje više nam je rekao predsjednik udruge, Elvir Rakipović:
„Prošlu smo sezonu održali XXV. kola u kontinuitetu. Tada je Liga Zdravo trčanje započela sa Božićnom humanitarnom utrkom 21.12.2013. godine i trajala je sve do 05.06.2014. godine. Ligu Zdravo trčanje trčalo je 310 trkača – rekreativaca, 116 ženskih i 194 muška trkača. Najmlađi sudionik koji je prošao stazu od 4,2 km imao je 4 godine, a najstariji koji je jedini istrčao svih XXIV. kola ima 70 godina. Najstarija žena koja je trčala ligu Zdravo trčanje ima 60 godina i redovito je na cilj dolazila sa prvim ženama. Ovu Ligu sa svojim vlasnicima trče i njihovi kućni ljubimci.
Liga Zdravo trčanje = humanitarna liga. Zašto je to tako? U XXV. kola od startnina i donacija sakupljen je novčani iznos od 17.213,70 kn, a od tog iznosa udruga je donirala 9.589,70 kn ili oko 56%. Kod nas rođeni 1996. god. i mlađi ne plaćaju startninu od 10,00 kn kako bi i mlade uključili u ovaj vid rekreacije, a i sama ekonomska situacija nije najbolja.
Udruga Zdravo trčanje, koja je i nosioc Lige Zdravo trčanje ima 80 registriranih članova. Više su nas puta kontaktirali i pitali mogu li ovu Ligu trčati i oni koji nisu članovi naše udruge. Pa naravno da mogu. Cilj utrka koje organizira Udruga Zdravo trčanje je da na što lakši način i sa što manje stresa probijete led i lagano se uključite u svoje prve utrke i ovaj vid rekreacije, a oni iskusniji mogu se testirati koliko su napredovali. Na samoj trci i nakon nje od stručnih osoba možete dobiti potrebne informacije i odgovore na većinu vaših pitanja. Ne treba živjeti u uvjerenju da je trčanje samo za mlade ljude. Trebamo znati da ima mladića sa šezdeset i staraca sa dvadeset godina. Za neke stvari u životu može biti kasno, ali nikad prekasno! Eto, upravo i za trčanje nikad nije prekasno.
Lagano trčanje prihvaćeno je kao sredstvo zdravlja, i to ne samo za ljude srednje nego i starije dobi. Mnogi početnici pa i trkači s dužim stažem u nedoumici su kako započeti, kako pravilno trčati. Zato nam se pridružite vikendom i steknite pozitivnu ovisnost – trčanje.
Na kraju Lige nagrađujemo najuspješnije, mada nam u prvome planu nije natjecateljski dio. Ovu Ligu trče cijele obitelji i može se trčati bez opterećenja da će te biti zadnji. Često oni iskusniji trkači trče uz one sporije i bez iskustva kako bi im pomogli i olakšali njihove prve utrke.“