MALI OGLASI

PRETRAŽI OGLASE

Tražite posao

Povezani članci

VIDEO

 

 

 

 

U našoj županiji 57 oboljelih

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna
 

U Osječko-baranjskoj županiji broj oboljelih od koronavirusa skočio je na 57, što je 11 više u odnosu na ponedjeljak. Među njima je i prvi djelatnik KBC-a Osijek, a riječ je o medicinskom tehničaru koji je i prije pozitivnog nalaza bio u samoizolaciji.

Zašto ovo značajno povećanje broja oboljelih nije u većoj mjeri zabrinjavajuće, objasnio je ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Zlatko Pandžić.

- Radi se o tome da su desetoro novooboljelih osobe koje su u samoizolaciji od prošlog tjedna. To su osobe koje ili nisu imale simptome, ili nisu još stigle na testiranje, a koje su sada testirane. To znači da zapravo imamo jednog novooboljelog koji je doputovao iz Bruxellesa, čiji su kontakti svi evidentirani i koji su ušli u novu proceduru – rekao je Pandžić i posebno naglasio da od deset osoba pozitivnih osoba, nijedna osoba nije prekršila mjeru samoizolacije, što može potvrditi i Policijska uprava.

Broj testova u čekanju, koji je donedavno prelazio brojku od 100, sada je sveden na 37, obzirom da novi testovi dolaze u Zavod za javno zdravstvo. Najavljena je nova količina testova koja dolazi već danas te još jedna koja će biti isporučena sljedeći tjedan. Samim time povećat će se kapacitet Zavoda za testiranje sa sadašnjih 36 testova dnevno.

Ravnatelj ZZJZ objasnio je i razlog čekanja na testiranje kod pojedinih osoba.

-Točna je informacija da pojedini ljudi kod kojih postoji sumnja na zarazu čekaju dan ili dva, a razlog tomu je što tijekom svakog dana dobijemo preporuku epidemiologa ili liječnika o osobama koje su prioritetne. Primjerice, jučer je u KBC-u osoba trebala ići na operaciju i morali smo ju prvo testirati kako bi se postupak mogao nastaviti. Oni uzorci koji nisu obrađeni adekvatno su zbrinuti i mogu se naknadno obraditi. S više mogućnosti za testiranje tu ćemo situaciju popraviti – rekao je Pandžić.

Ukupan broj bolesnika koji se liječi na Klinici za infektologiju KBC-a je 15, a od jučer se broj bolesnika u respiracijskom centru povećao na ukupno pet. Jučer je potvrđena zaraza kod prvog medicinskog djelatnika u osječkoj bolnici. Riječ je o medicinskom tehničaru koji je već nekoliko dana u samoizolaciji. U našičkoj bolnici i dalje je samo jedna osoba na bolničkom liječenju.

- Nadam se da će današnja prva testiranja dobro proći, a u tom slučaju od sutra će prvi uzorci biti službeno testirani u Kliničkom bolničkom centru. Treba naglasiti da će propusnost koju ćemo imati biti 2-3 puta veća nego dosad - najavio je početak testiranja na koronavirus i u KBC-u ravnatelj KBC-a Osijek, dr. Željko Zubčić.

Dva su policijska djelatnika pozitivna na koronavirus, a 18 je djelatnika u samoizolaciji. Tijekom protekla 24 sata policijska uprava je dobila tri dojave o kršenju mjere samoizolacije, a u jednoj situaciji je to i potvrdila. Samoinicijativno je policija obišla 115 osoba kojima je izrečena mjera samoizolacije i niti u jednom slučaju nije bilo kršenja. Propusnice su jučer kontrolirane na osam stalnih i 41 privremenom punktu, a od 4843 kontrolirane osobe samo njih devet nije imalo valjane propusnice.

-Ovo su pokazatelji, kako danas tako i prošlih dana, kako naši građani poštuju sve naložene mjere i ovom prilikom želim im zahvaliti i zamoliti da se nastave tako ponašati – poručio je načelnik PU osječko-baranjske Ladislav Bece.

Nacionalni Stožer civilne zaštite jučer je Stožeru CZ OBŽ dostavio uputu u kojoj se tumači pojam poljoprivredne ljekarne: pojam poljoprivredne ljekarne podrazumijeva  i vrtne centre i rasadnike koji prodaju poljoprivredni reprodukcijski materijal te prodavaonice rezervnih dijelova za poljoprivrednu mehanizaciju i opremu. Sukladno tome, vrtni centri i rasadnici koju prodaju poljoprivredni reprodukcijski materijal te prodavaonice rezervnih dijelova za poljoprivrednu mehanizaciju i opremu mogu raditi uz obvezu poštivanja Odluke o radnom vremenu trgovina te mjera socijalnog distanciranja i svih mjera koje propisuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

- Ova uputa bila je intencija našeg stožera cijelo vrijeme i to je dobra vijest za sve poljoprivrednike. Rekli smo na početku svega ovoga da ćemo voziti na dva kolosijeka, zdravstvenom i civilnom te voditi brigu o svim segmentima našeg društva, a poljoprivreda je sastavni dio našeg kraja – rekao je načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ Goran Ivanović te dodatno pojasnio jučerašnju najavu kako će se propusnice izdavati i onima koji nemaju OPG, ali imaju voćnjak, vinograd ili neko drugo poljoprivredno zemljište.

-Upozoravam građane da ne koriste ovu mogućnost da bi išli na vikendice i pri tome nosili opremu za roštiljanje i sve ono što nije sukladno mjerama koje su na snazi. Tu zlouporabu nećemo tolerirati – zaključio je Ivanović.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osvježi

Imamo 948 gostiju i nema članova online

PROGNOZA VREMENA

giweather joomla module

DRUŠTVENE MREŽE

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

RASPORED FILMOVA

      LIPANJ

Web izlog

kreativnog

stvaralaštva

 

 

Galerije fotografija

Ledom okovana rijeka (Dubravko Maričić)

Valpovački dvorac u zimskoj noći

Bajkovita Istra   (Maja Kraljik)

Boje jeseni u Valpovu