HDZ BELIŠĆE: Imamo dokument koji dokazuje da gradonačelnik Burić bezočno obmanjuje javnost
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 10 Ožujak 2025 13:03
- Napisao/la GO HDZ Belišće
- Hitovi: 2669
BELIŠĆE Nakon objave teksta izvješća s nedavno održane konferencije za novinare primili smo priopćenje Gradskog odbora HDZ Belišće, koje objavljujemo u cijelosti.
-Nakon što je na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća grada Belišća vijećnica HDZ-a Jasmina Strugačevac (HDZ) postavila pitanje gradonačelniku Buriću vezano za mogući dovoz otpada u Belišće iz Grada Varaždina, te nakon konferencije za novinare, koje je u petak, 7. ožujka održao trenutačni gradonačelnik, Dinko Burić, HDZ Belišća dužan je obratiti se javnosti zbog iznošenja točnih i istinitih informacija.
Naime, pitanje vijećnice Jasmine Strugačevac je glasilo: „Svi smo svjedoci nedavne velike afere s ilegalnim odlaganjem opasnog otpada u Gospiću, Benkovcu i Varaždinu, a koja je danima punila medijske stupce i „zabavljala“ javnost. U medijima smo tako mogli pročitati metode koje su korištene za zametanje tragova odlaganja takvog otpada kao što su kopanje rupa na odlagalištu i zatrpavanje otpada pod okriljem noći. Upravo navedeno kopanje rupa i zatrpavanja otpada pod okriljem noći kao metode zbrinjavanja otpada znamo da nisu strane ni u Belišću baš kao niti kamioni varaždinskih tablica pa se s pravom pitamo jesu li krakovi afere iz Varaždina došli i do odlagališta otpada u Belišću?”
Na ovo i još jedno postavljeno pitanje gradonačelnik Burić odgovarao je gotovo sat vremena bez da je ijednom bio prekinut ili barem opomenut. U bitnom, zaključak sveg njegovog izlaganja je citiramo: „nije stigao ni jedan kilogram (smeća) iz Varaždina”.
No da podatak koji je iznio gradonačelnik Burić nije točan, odnosno da se ovakvom njegovom izjavom najočitije i bezočno obmanjuje javnost, proizlazi iz dokumenta pod nazivom „Izvješće grada Belišća o provedbi Plana gospodarenja otpadom RH – za 2023. godinu” objavljenom u Službenom glasniku grada Belišća, Broj 4/24. U navedenom dokumentu je razvidno iz kojih općina/gradova se odlaže otpad na odlagalište otpada u Belišću, te se uz gradove Zagreb i Osijek spominje i grad Varaždin.
Isti podatak spominje se i u „Izvješću grada Belišća o provedbi Plana gospodarenja otpadom RH – za 2022. godinu”, odnosno ponovno se kao grad iz kojeg se se odlaže otpad na odlagalište otpada u Belišću navodi i grad Varaždin.
Kako bi pokušao skrenuti fokus javnosti sa afere „Varaždin” gradonačelnik Burić je panično na sve načine objašnjavao kako „mora” primati otpad iz drugih županija pa i otoka RH jer mu je takav dopis poslao Fond za zaštitu okoliša, a i da je to propisano Odlukom Vlade. O tome je održao čak i presicu nakon sjednice.
I to smo provjerili naravno. Dopis Fonda koji spominje upućen je na 60 adresa jedinica lokalne samouprave. Nemaju sve općine i gradovi isti status vezano za odlaganje otpada pa je taj dopis Fonda uopćen te se iz istog ne vidi niti na koju se vrstu otpada odnosi, niti se spominju količine otpada.
Da bismo znali kakve je točno obveze na sebe „preuzeo” grad Belišće, posebno o kojoj se vrsti otpada radi i kojim količinama, potrebno je izvršiti uvid u Ugovor koji je potpisan s Fondom za zaštitu okoliša a koji gradonačelnik Burić vjerojatno namjerno nije pokazao javnosti, a imao je priliku to učiniti već dvaput (na sjednici i na presici).
Držimo da svaki Ugovor koji sklopi grad Belišće ili gradska tvrtka mora voditi računa o interesima građana Belišća i grada u cjelini te ukoliko neki ugovor sadrži odredbe koje su u suprotnosti s navedenim takav ugovor ne treba niti potpisivati.
Posebno je zabrinjavajuće što se iz dopisa Fonda može zaključiti da je Grad Belišće izgleda tražio „proširenje dijela odlagališta radi prihvata otpada s područja drugih jedinica lokalne samouprave” i za to dobio određena sredstva Fonda. Pitamo se je li u interesu građana i grada Belišća bilo kakvo proširenje postojećeg odlagališta koje je već jedno od tri najveća u RH i to radi koje svrhe?
Nadalje, iz brojki koje spominje gradonačelnik Burić na sjednici i presici može se zaključiti da on govori uglavnom o komunalnom otpadu kojeg izgleda ima manje nego sveg ostalog čime je natrpano odlagalište. Pa se postavlja i pitanje otkud taj drugi otpad? Gdje su ugovori i za taj drugi otpad? Koje su ugovorene količine za drugi otpad na odlagalištu (koji nije komunalni)?
Što se tiče Odluke Vlade i Dinamike zatvaranja odlagališta neopasnog otpada u dokumentu stoji da: „Odlagališta „Belišće – Staro Valpovo“ te „Vitika“ - Đakovo nastavljaju s radom do otvaranja Centra za gospodarenje otpadom, a ostala odlagališta u Osječko baranjskoj županiji nastavljaju s odlaganjem do iskorištenja kapaciteta. Nakon što se popuni kapacitet na odlagalištima „Pepelane“ - Grad Našice, „Doroslov“ - Grad Donji Miholjac te „Gradsko odlagalište Beli Manastir“ odlaganje otpada će se s tih odlagališta preusmjeriti na odlagalište „Belišće – Staro Valpovo“ (Grad Belišće), dok će se odlaganje otpada s odlagališta „Lončarica Velika“ - Osijek i „Ada Koritna“ - Semeljci nakon iskorištenja kapaciteta preusmjeriti na odlagalište „Vitika“ (Grad Đakovo).”.
S obzirom da prema našim saznanjima odlagališta u Belom Manastiru, Donjem Miholjcu i Našicama i dalje rade, te im kapacitet još nije popunjen, s područja tih jedinica lokalne samouprave ne dolazi otpad u Belišće.
Pitamo se onda otkud dolazi otpad u Belišće, koja vrsta otpada, koje količine otpada i temeljem kojih i kakvih ugovora?
Isto tako treba spomenuti i podatke o ukupno odloženoj količini svih vrsta otpada koje se odlažu na odlagalištu u Belišću kroz posljednje četiri godine, pa tako imamo: u 2021. godini – 54.175,15 tona, u 2022. godini – 42,665,28 tona, u 2023. godini – 42.197,77 tona, u 2024. - 44.000,00 tona (ovaj posljednji podatak je s navedene presice).
Ukoliko usporedimo navedene količine s količinom samo miješanog komunalnog otpada s područja gradova Belišća i Valpova te općina Bizovac i Petrijevci koji se odlaže na odlagalište u Belišću, a to je svega cca 4.000 tona, onda vidimo da se na odlagalište odlaže gotovo 11 puta više tuđeg otpada i to većina takvog otpada koji nije miješani komunalni otpad što također posebno zabrinjava.
Kako Grad Belišće ne bi nastavio s ovakvom praksom i kako bi svi građani dobili odgovore na pitanja vezana za odlaganje otpada potrebno je samo izaći na izbore u svibnju ove godine i izabrati promjene, navodi se u priopćenju HDZ-a Belišće!