MALI OGLASI

PRETRAŽI OGLASE

Tražite posao

VIDEO

 

 

 

 

Valpovo s ovom ekipom na čelu ne može izgubiti

Korisnička ocjena: 4 / 5

Zvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica neaktivna
 

Blagdan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije koji se slavi kao crkveni god Župe Valpovo, ali i Dan Valpova bila je prigoda da o valpovačkom jučer, danas i sutra porazgovaramo s novim gradonačelnikom, Matkom Šutalom.

Nismo privremeni

Prošlo je pola godine otkako ste službeno postali prvi nestranački gradonačelnik Valpova. Kakvo ste stanje zatekli, koji su prvi koraci koje ste poduzeli na novoj dužnosti i kako biste opisali situaciju u Gradu?

- Iskreno, nisam znao što me čeka jer nikada do sada nisam bio u politici, niti sam se bavio poslom sličnim ovome, a nisam ni imao nekoga tko bi me pripremio za ovaj posao. Dolaskom u Grad, zatekli smo, kao prvo, djelatnike koji, čast izuzetcima, nisu shvaćali što se dogodilo. Činilo mi se da su neki od njih mislili da smo mi samo neko privremeno rješenje i da će se sve opet vratiti na staro. Prevarili su se. Ekipa u Gradu se uljuljala i uspavala, no to ne čudi s obzirom na činjenicu da je Grad vodila i takva uspavana grupa ljudi koji su mislili da gradska uprava valjda mora sama sebi biti svrha. Smatram da gradska uprava mora biti servis svojim građanima i tako sam se postavio od prvoga dana. Odmah sam počeo preustroj uprave i iskreno se nadam da ću ga uskoro dovršiti. Šansu pružam svima, poglavito mladim perspektivnim ljudima koji su spremni svoj rad i znanje staviti na raspolaganje našem gradu i sugrađanima. Trenutačno u gradu vlada pozitivna atmosfera, ljudima smo pružili nadu u bolje sutra. Pokazali smo im da ima ljudi koji su spremni ostaviti svoje poslove kako bi dali sebe u izgradnju grada kakav naši sugrađani zaslužuju. S druge strane, otegotna je okolnost to što Valpovačka nezavisna lista nema većinu u Gradskom vijeću i što valpovački HDZ sa svojim neprirodnim koalicijskim partnerima svako malo pokušava opstruirati rad gradske uprave. Također mi je iskreno žao što ni od Županije nemamo potporu, iako nam je u nekoliko navrata obećana. Naime, župan osječko-baranjski u svojih prvih šest mjeseci obišao je sve jedinice lokalne samouprave prije donošenja proračuna za 2018. godinu, a jedino nije bio u Valpovu, koji je 4. po veličini grad u županiji. Nismo čak dobili ni pisani ni usmeni odgovor na naše zamolbe za radnim sastankom s dogovorenim konkretnim temama. Ovo mi doista vuče na ono predizborno obećanje gospodina Žulja i valpovačkog HDZ-a da će Valpovo, ako ne prođe njihov kandidat za gradonačelnika, biti izolirano. Ne znam samo kome je to u interesu, jer nama i našim sugrađanima sigurno nije. Moji suradnici i ja dobili smo mandat od naših sugrađana i samo smo njima odgovorni i neću pristati ni na čije ucjene, igre i igrice. Došli smo raditi i svoje vrijeme i energiju trošiti za pozitivne stvari, za bolje sutra, a ne na politička prepucavanja. Uvjeren da Valpovo s ovom ekipom na čelu ne može i neće izgubiti!

Stari i novi projekti

Mnogi projekti na području grada u fazi su realizacije. Koje biste izdvojili?

- Zatekli smo nekoliko započetih projekata koje je pripremila Lokalna razvojna agencija Valpovo – Petrijevci, a vezanih uz organsku proizvodnju voća i povrća, edukaciju poljoprivrednika za ekoproizvodnju te uspostavljanje poduzetničkog inkubatora u Valpovu. Oba projekta su nastavljena, potpisani su ugovori o sufinanciranju i bit će uspješno realizirana kroz dvije godine. Nadalje, tvrtka Dvorac d.o.o. nositelj je najvećeg projekta za naš grad - FASEP projekta izgradnje i rekonstrukcije vodovodne i kanalizacijske mreže vrijednog 271 milijun kuna, koji je potpisan 1. prosinca ove godine. Još uvijek sa svojim partnerima razgovaramo o modelu priključenja korisnika na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu nakon završetka projekta i učinit ćemo sve što možemo da nađemo najpovoljnije rješenje. Prije negoli smo došli u Grad prijavljeno je nekoliko projekata od strane LRA: izgradnja ceste do groblja u Harkanovcima, rekonstrukcija društvenog doma u Nardu, neuspješna prijava za izgradnju društvenog doma u Ladimirevcima te je započeta priča o uređenju parka i valpovačkog perivoja u suradnji s Našicama, započeta je izgradnja kružnog toka… Ono što sam i obećao, to i činim: podržavam započete projekte i forsiram njihovu što bržu realizaciju, te potičem konstantno provjeravanje natječaja i svakodnevni rad na novim projektima za boljitak našega grada. Imamo doista malo vremena i moramo učiniti sve kako bismo povukli što više sredstava iz fondova EU-a i naših ministarstava.

Nakon preustroja VPC-a, koji doista 15 godina nije služio ničemu osim što je bio na trošak Gradu (u 15 godina to je oko 4 milijuna kuna bez ijednog konkretnog projekta), imamo dvije ekipe koje doista znaju pisati i pripremati projekte i to smo postavili kao prioritet. Suradnja LRA-e i VPC-a rezultirala je u tri mjeseca prijavljenim i gotovo realiziranim projektom za zapošljavanje žena “Zaželi”, gdje ćemo zaposliti 65 žena na 2,5 godina, a realizacija se očekuje početkom iduće godine. Završen je i prijavljen projekt završetka Poslovne zone u Valpovu, projekt Proactiva u suradnji sa SS Valpovo te tvrtkama HF i TEO, a priprema se i nekoliko projekata energetske obnove domova i javnih ustanova u Zelčinu, Harkanovcima i Šagu. Priprema se i projekt obnove valpovačkog dvorca i kule, dovršava se projekt Agroparka i zelene tržnice u Valpovu, prijavljeni su projekti za izgradnju biciklističkih staza te se uspješno radi na realizaciji širokopojasne infrastrukture. Ono na čemu ćemo još raditi, to je obvezna izmjena urbanističkog plana i sustavan rad na izgradnji novog naselja.

Ne radiš, vrati parcelu

Što se radi u vezi s razvojem gospodarstva?

- Gospodarstvo mora biti okosnica razvoja Valpova. Upravo zato smo i prijavili projekt za završetak izgradnje Zone malog gospodarstva u Valpovu. Uz to, morat ćemo riješiti i neriješene ugovorne odnose između Grada i poduzetnika koji su kupili ili zauzeli parcele u Industrijskoj zoni pod uvjetom da na njima nešto izgrade i počnu proizvodnju. Onima koji to nisu učinili, zahvalit ćemo se, pravno raskinuti ugovore uz ispunjenje ugovorenih obveza od strane Grada, te ćemo parcele, uz novopripremljene, ponuditi ozbiljnim poduzetnicima. Nadalje, radimo na razvoju malog i srednjeg poduzetništva, obrtništva i OPG-ova. Grad Valpovo će i konkretnim mjerama u proračunu za 2018. godinu izdvojiti znatna sredstva za pomoć u njihovu razvoju i otvaranju novih radnih mjesta, a Valpovački poduzetnički centar i Grad služit će im kao servis u pripremi i realizaciji poslovnih planova. Samo iskrena suradnja gospodarstvenika i jedinice lokalne samouprave može donijeti pozitivan rezultat. Na žalost, državna politika još nema strategiju razvoja ne samo gospodarstva već, usudio bih se reći, ni države, no nadam se da će se to što prije promijeniti.

Planovi za prigradska naselja

Što mogu očekivati mještani prigradskih naselja?

- Dovršili smo projekt izgradnje vrtića u Ladimirevcima, sa Županijom smo dogovorili izgradnju društvenog doma u Ladimirevcima tako da će Grad i Županija u dvije godine izdvojiti po 1,6 milijuna kuna za izgradnju Doma “Fabijan Šovagović”. Ulažemo u svako naše prigradsko naselje sukladno prioritetima.

Nastojat ćemo povezati Valpovo i sva prigradska naselja biciklističkim stazama i međumjesnim prijevozom te u svim prigradskim naseljima postaviti LED rasvjetu.

 

Školstvo i kultura

Na listu prioriteta stavili ste i školstvo, kulturu, brigu o socijalno osjetljivim kategorijama...

- Valpovačko školstvo i kultura imaju kultni status. Valpovačka gimnazija desetljećima je bila vodeća u državi po znanju, zahvaljujući, naravno, kako učenicima, tako i profesorima starog kova. To moramo cijeniti i tome moramo težiti. Grad sa SŠ Valpovo dogovara projekt izgradnje Valpovačkog sportskog centra i nadam se da će nam titula Europske regije sporta za 2018. godinu pomoći u realizaciji. S OŠ Valpovo pripremamo prostor za Glazbenu školu koja ima više od 120 učenika i ostvaruje iznimne rezultate, a Grad, kao i moja Valpovačka nezavisna lista, sudjeluje u brojnim akcijama i pomaže razvoju školstva i predškolskog odgoja kroz nabavu besplatnih bilježnica, pomoći u kupnji udžbenika, osiguravanju besplatnog prijevoza, povećanju broja stipendija i drugim oblicima pomoći.

Iduća godina donosi jubilarno, 50. Ljeto valpovačko, za koje se nadam da će biti pod pokroviteljstvom bar jednog ministarstva kojima smo već poslali zamolbe, jer naše amatersko i kulturno stvaralaštvo ima dugu tradiciju koju moramo njegovati i koristiti u svrhu razvoja turizma, čemu će svakako pridonijeti i jedan od najljepših parkova Hrvatske, obnova dvorca i kule, starog hotela, stare vijećnice i drugih zgrada u povijesnoj jezgri Valpova.

Koliko se brinemo za socijalno osjetljive kategorije, smatram da najbolje potvrđuje izbor moje zamjenice koja je po struci socijalna radnica, čime poručujemo da nismo birali podobne, već sposobne i stručne ljude koji će se brinuti o svakom segmentu života našega grada. 

Vladini potezi povećali proračun

 

Ovo je vrijeme kada se kroji proračun za sljedeću godinu, što se može očekivati?

- Dobra vijest za naš grad jest to da nas očekuje povećanje vlastitih prihoda za gotovo 70 posto, tako da ćemo, umjesto dosadašnjih 10 milijuna, uprihoditi oko 17 milijuna kuna, što je rezultat Vladine politike fiskalnog izravnanja, a ne zasluga bivšeg gradonačelnika Žulja i HDZ-a, kako su to željeli prikazati prije 10-ak dana. I prijedlog proračuna za 2018. bit će realan, razvojan i poticajan. Radit ćemo na strateškom razvoju poduzetništva, novim zapošljavanjima, povećavamo potpore za novorođenčad s 1000 na 2000 kuna, pomagat ćemo predškolski i školski odgoj konkretnim mjerama prema roditeljima, razvijat ćemo sport i rekreaciju, obnavljati sportsku infrastrukturu, pomagati socijalno osjetljive kategorije. Pozivam i sve naše sugrađane da daju svoje prijedloge za proračun za 2018., i tako ćemo raditi i ubuduće. 

Poruka sugrađanima?

- Svim svojim sugrađanima želim od srca sretan Dan grada i blagdan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije! Pozivam sve da dođu na svečanu sjednicu u povodu Dana grada, koja će se održati u CK-u “Matija Petar Katančić” u petak, 8. prosinca, u 12 sati te da nazoče svetim misama u župnoj crkvi, uz želju da u budućnosti zajedničkim snagama izgradimo jedno novo, ljepše i sretnije Valpovo za nas i generacije koje dolaze!

 

 

Lidija ANIČIĆ/Tin Lacković

 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osvježi

Imamo 500 gostiju i nema članova online

PROGNOZA VREMENA

giweather joomla module

DRUŠTVENE MREŽE

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Forthuber
Agencija za nekretnine
Brzi i pouzdani!
PCV i ALU stolarija, završni radovi u građevinarstvu