MALI OGLASI

PRETRAŽI OGLASE

Tražite posao

VIDEO

 

 

 

 

FUNKCIJA, ESTETIKA, STRAST: Izbor iz Zbirke namještaja Muzeja Slavonije

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna
 

U Muzeju Slavonije trenutno je izloženo nekoliko predmeta koji potječu iz valpovačkog dvorca.

U osječkom Muzeju Slavonije otvorena je izložba Funkcija, estetika, strast: izbor iz Zbirke namještaja Muzeja Slavonije, autorice Andreje Šimičić. Kroz stotinjak odabranih predmeta publici se predstavlja povijest Zbirke namještaja, otkrivajući promjene stilskih obilježja i tipova namještaja karakterističnih za pojedina razdoblja, uz legende na hrvatskom i engleskom jeziku.

Zbirka namještaja jedna je od najvrjednijih zbirki Odjela umjetničkog obrta, s više od 750 predmeta izrađenih od 17. do 20. stoljeća te daje potpuni tipološki pregled namještaja. Prvi je puta javnosti namještaj predstavljen u stalnom postavu 1938. godine, a namještaj kao jedna od vrjednijih muzejskih zbirki istaknut je izložbom 1951. godine. Nekoliko predmeta, tada izloženih, uvodni su dio trenutne izložbe u Muzeju, predstavljajući početke prikupljanja, obrade i prezentacije namještaja.

Upravo na početku kronološkog slijeda izložbe, u sobi renesanse, dočekuje nas predmet posebno zanimljiv građanima Valpova i Valpovštine. Radi se o škrinji koja potječe iz valpovačkog dvorca, a poznat nam je njezin smještaj u dvorcu: nalazila se na stubištu prema prvom katu. Škrinja je izrađena u Tirolu oko 1686. godine za naručitelja Andrea Rainera. Izrađena je od crnogorice (jela, bor) kojom obiluje taj kraj. Sanduk škrinje postavljen je na visoko postolje, ploha joj je razvedena ukladama i bogato je oslikana. U unutrašnjosti se nalazi mnoštvo pregrada i ladica.

Grof Rudolf von Normann-Ehrenfels za svoj je dvorac pribavio važan kolekcionarski primjerak, koji danas kao muzejski predmet predstavlja raritet u europskim muzejima: naslonjač, prijestolje Napoleona Bonapartea. Pozlaćeni i bogato rezbareni naslonjač dio je scenografije Napoleonova prijestolja koja uključuje skupocjene tkanine, mnoštvo pozlate i carske insignije, poput carske krune i figura orlova, a što se može vidjeti na uvećanju uz izloženi naslonjač. Ako pažljivo pogledate naslonjač, u trokutastim odsječcima naslona za leđa uočava se njegova izvorna presvlaka: pozlaćena, tiještena i rukom oslikana koža. Tijekom vremena, vjerojatno i korištenja, koža sjedala i naslona za leđa i ruke je oštećena (takav je naslonjač i predan muzeju) te je zamijenjena novom pastelnom svilenom tkaninom, a sačuvani su ovi izvorni detalji. Naslonjač je izrađen prema dizajnu Charlesa Perciera i Pierre-François-Léonarda Fontainea, Napoleonovih dvorskih arhitekata i dizajnera.

Muzej Slavonije, osim kolekcionarskih primjeraka, iz valpovačkog dvorca čuva i namještaj namijenjen prvenstveno praktičnoj uporabi. Jedan od takvih predmeta je i komoda izložena kao tipični predstavnik bidermajera: izrađena od domaćih vrsta drva, ukrašena tek strukturom orahova furnira i s po jednim tokarenim crno obojenim stupićem na bočnim rubovima.

Zanimljiv je ormar izrađen od hrastovine i bogato reljefno obrađen, u izložbi smješten s tipološki raznovrsnim predmetima izrađenima u stilovima 19. stoljeća. Predstavlja njemačku neogotiku, ukrašen dekoracijama koje podsjećaju na detalje gotičke arhitekture. Prepoznajemo figure sv. Pavla apostola s mačem i sv. Ivana Evanđelista s kaležom iz kojeg izlazi zmija. Na dvokrilnim se vratima nalaze uklade s reljefima koji ilustriraju događaje iz života Mojsija: Mojsije spašen iz vode, Gorući grm, Mojsijev štap, Mana, Mojsije s pločama Zakona i Zlatno tele. Na vratnicama donjeg dijela ormara također su reljefno obrađene uklade, prepoznajemo  prizore Abrahamova žrtva i Rebeka na zdencu. Ako zavirimo u unutrašnjost ormara, uočit ćemo da je prilagođen kako bi se u njega mogle pohranjivati puške, to je intervencija grofa Rudolfa.

Uz ove istaknute predmete koji potječu iz valpovačkoga dvorca, izloženo je još mnoštvo vrijednih i zanimljivih predmeta, koji oslikavaju svakodnevnih život i razvitak kolekcionarskih misli osječkih i slavonskih građana i plemstva. Predmeti iz valpovačkog dvorca Muzeju su dodijeljeni tijekom 1946. i 1947. godine po Komisiji za sakupljanje i čuvanje kulturnih spomenika (poznata po kratici: KOMZA). Od 2021. godine svi su ti predmeti u vlasništvu Georga Pereira-Arnsteina, kao nasljednika grofovske obitelji von Normann-Ehrenfels, a u posjedu Muzeja Slavonije.

Izložbu prati bogato ilustriran katalog na 275 stranica, s uvodnim tekstom na hrvatskom i engleskom jeziku, čiji dizajn potpisuje Lara Barjaktarić, univ.mag.ing.arc,.

U sklopu izložbe organiziraju se stručna vodstva, predavanja i radionice za djecu i odrasle, što će biti najavljeno u medijima. Izložba se može razgledati do kraja 2026. godine, od utorka do subote u vremenu od 10 do 18 sati.

 

 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osvježi

PROGNOZA VREMENA

giweather joomla module

DRUŠTVENE MREŽE

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

 

BELIŠĆE

BIZOVAC

PETRIJEVCI

VALPOVO

KINO PROGRAM

OŽUJAK

                                        

Studio Natalia   

   

 

 





Web izlog

kreativnog

stvaralaštva

 

 

 

 

 

Galerije fotografija

Ledom okovana rijeka (Dubravko Maričić)

Valpovački dvorac u zimskoj noći

Bajkovita Istra   (Maja Kraljik)

Boje jeseni u Valpovu