MALI OGLASI

PRETRAŽI OGLASE

Tražite posao

VIDEO

 

 

 

 

„Sajam mogućnosti - putokaz budućnosti“ pomaže maturantima u odabiru studija i(li) posla

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna
 

U organizaciji Osječko-baranjske županije i u nazočnosti oko 2.500 učenika završnih razreda iz svih srednjih škola s područja Osječko-baranjske županije danas u Gospodarskom centru u Osijeku održan je „Sajam mogućnosti - putokaz budućnosti“.

Nova je to manifestacija namijenjena upravo maturantima kako bi im se pomoglo i usmjerilo u odabiru daljeg obrazovanja ili na tržištu rada. Uz učenike, njihove roditelje i profesore, kao i predstavnike 46 izlagača (fakulteta, visokih učilišta i poslodavaca), svečanom otvorenju nazočili su obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera prof. dr. sc. Vlado Guberac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja Vesna Šeperac, brigadni general Ivan Zelić kao izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i drugi uzvanici.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul zadovoljna je tijekom Sajma, no naglašava: - Najvažnije je da su zadovoljni naši učenici jer je sve ovo napravljeno zbog naših maturanata, učenika trećih, četvrtih i petih razreda srednjih škola iz cijele županije, iz Osijeka, Dalja, Belog Manastira, Đakova, Valpova, Donjeg Miholjca i Našica. Važno je da svih 2.500 učenika nađe svoje mjesto u našoj županiji, bez obzira tražili zaposlenje nakon srednje škole ili upisuju studije. I upravo iz te namjere smo organizirali sajam koji nije samo sajam obrazovanja nego i sajam mogućnosti jer neki nakon srednje škole idu na tržište rada te kako bi znali kome se obratiti. Ovdje smo doveli Hrvatsku gospodarsku komoru, Hrvatsku obrtničku komoru, Zavod za zapošljavanje, poslodavce, udruge i mnoge druge izlagače, a učenici ih mogu pitati, saznati nešto više i na taj način se pripremiti za samostalan život i tržište rada. Dakako, doveli smo i sve fakultete sa Sveučilišta J. J. Strossmayera iz Osijeka, kao i dislocirane fakultete u Đakovu i Požegi, Veleučilišta iz Vukovara i Virovitice koji nude neke programe koje osječko Sveučilište nema. Osim toga, Sajam ima i međunarodni karakter jer smo pozvali i Hrvate iz Vojvodine koji gravitiraju prema Hrvatskoj kada su u pitanju studiji - pojasnila je pročelnica Miranda Glavaš-Kul.

Rektor prof. dr. sc. Vlado Guberac kazao je kako Sveučilište pratiti trendove te organizira sve što zahtijeva tržište rada i što žele mladih. Tako i ove akademske godine Sveučilište nudi brucošima više novih studijskih programa, ali i studentske stipendije. Npr. Ministarstvo poljoprivrede daje stipendije svakom studentu koji upisuje studije agronomije i prehrambene tehnologije gdje se već osjeća nedostatak tog kadra na tržištu. - Tu su i novi studijski programi kao što je edukacijska rehabilitacija, farmacija, programi sestrinstva, medicine i građevine, psihologije, kineziologije, odnosno zaista široka lepeza - kazao je rektor Guberac.

Dodao je da Sveučilište trenutno ima 16.200 studenata, nudi 1.600 kreveta u tri doma od kojih je jedan zapravo najveći studentski dom u Hrvatskoj i u rangu hotela sa četiri zvjezdice. - I to su sve razlozi zašto bi mladi trebali studirati i ostati upravo u Osijeku, gradu po mjeri mladog čovjeka i vrlo jeftin za život - zaključio je.

- Upravo ovaj događaj je pokazatelj koliko je međusobna suradnja između jedinica lokalne i regionalne uprave, realnog sektora i akademske zajednice iznimno važna kako bi naši mladi ljudi dobili sve informacije na jednom mjestu i odlučili se koji korak će napraviti u budućnost. A svako ulaganje u mlade ljude je ulaganje u budućnost. Tako i grad Osijek stipendira najbolje studente sa 160 eura mjesečno, najbolje učenike sa 80 eura mjesečno, nagrađujemo naše najbolje maturante sa vozačkim ispitom i želimo svima puno sreće u njihovoj daljnjoj budućnosti i da izaberu pravi put u svom životu - poručila je zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković

Brigadni general Ivan Zelić kazao je kako ima više razloga zbog kojih se mladi ljudi mogu prijaviti u Hrvatsku vojsku, odnosno Ministarstvo obrane. Između ostalih, to su gotovo 2.000 sigurnih radnih mjesta u Slavoniji, konkurentne plaće, radni uvjeti, pozitivno okruženje mladih ljudi, pozitivna atmosfera i izazovi koje pruža Hrvatska vojska kao zanimanje. Organiziranje Sajma obrazovanja i mogućnosti pohvalila je Vesna Šeperac ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje, koja očekuje kvalitetne prezentacije učenicima, kao i njihovim roditeljima koji su nerijetko biraju put u budućnost njihove djece.

Nakon svečanog otvorenja Sajma, održana je panel rasprava na kojoj su uz moderiranje Ane Mitar sudjelovali obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, rektor osječkog Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac, predstavnica HGK Županijske komore Osijek Snježana Babić, predstavnik Obrtničke komore OBŽ Tibor Vidaković i predstavnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri Katarina Katulić.

Sutra, 17. svibnja, na istom mjestu, u Gospodarskom centru OBŽ, održat će se Sajam obrazovanja namijenjen učenicima osmih razreda osnovnih škola, a prezentacije su pripremile srednje škole i učenički domovi iz Osječko-baranjske županije. Uz njih će se predstaviti i institucije poput Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore i Zavoda za zapošljavanje s važnim informacijama iz gospodarstva te potrebama hrvatskog gospodarstva i obrtništva u odnosu na obrazovanje, znanja i zanimanja za kojima postoji potreba na tržištu rada,, Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“, Državna vatrogasna škola, Ministarstvo obran, Osječko-baranjska županija te udruge mladih i Županijski savjet mladih.

 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osvježi

PROGNOZA VREMENA

giweather joomla module

DRUŠTVENE MREŽE

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It