MALI OGLASI

PRETRAŽI OGLASE

Tražite posao

VIDEO

 

 

 

 

MARKO GLAVICA: Glazbena poduzetnička priča

Korisnička ocjena: 5 / 5

Zvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivna
 

Već godinu dana u Valpovu djeluje Moderna glazbena škola Music Art Incubator nastala na poduzetničkom entuzijazmu mladog, 30 godišnjeg glazbenika Marka Glavice.

-Glazba je oduvijek dio mog života. Puno toga lijepog što mi se dogodilo mogu zahvaliti glazbi, a posebno mom instrumentu gitari, povjerava nam se Marko, uvodeći nas u svoju uspješnu poduzetničku priču.

Najvažnijim smatra pojasniti, mnogima teško razumljivu odluku - napustiti siguran posao u struci i opredijeliti se za poduzetnički izazov u području glazbe koja mu je istina, dugogodišnji, ali hobi.

-Iako sam formalno po struci građevinski inženjer, znao sam da ću se prije ili kasnije morati opredijeliti za jednu stvar i pokazat će se, odabrao sam glazbu. Ili je ona odabrala mene. U svakom slučaju, oduvijek sam se zapravo htio do kraja baviti glazbom. Završio sam kao dijete osnovnu glazbenu školu. U tom trenutku me nije privlačilo daljnje formalno obrazovanje u glazbi jer sam imao osjećaj da želim drukčiji pristup od onog koji se u tom trenutku nudio. I smatram da nisam pogriješio. U srednjoj školi s prijateljima sam osnovao grupu Jovalius čiji sam i dan danas, s istom ekipom, već gotovo 13 godina ponosni član.

                  Marko Glavica

U bendu sam doživio puno lijepih trenutaka, putovanja, upoznao velik broj divnih ljudi i glazbenika, a ono što je najvažnije, konstantno se bavio glazbom i istraživao različite glazbene pravce. Paralelno sam se bavio i zborskim pjevanjem u Crkvenom pjevačkom društvu MIR Belišće gdje sam od prof. Želimira Sušića također puno naučio o tehnici pjevanja, ali i o dirigiranju zborom, što me kasnije dočekalo u nekoliko zborova koje sam vodio proteklih godina. U svom istraživanju glazbenih pravaca i izazova upoznao sam prof. Slavena Batoreka koji je osmislio jazz radionicu gdje je nas nekolicinu iz Osijeka i šireg područja ustvari pokušao naučiti prije svega znanju glazbe, sposobnosti improvizacije, ali i ljepoti zvuka, kako vlastitog instrumenta, tako i u muziciranju s drugim glazbenicima. Na toj radionici sam uspio na neki način nadoknaditi znanja koja su mi nedostajala iz formalnog obrazovanja i tada sam shvatio da je to zapravo nešto čime bih se jednom volio baviti. Nedugo nakon toga, prof. Batorek otvorio je svoju privatnu glazbenu školu Music Art Incubator u Osijeku. Bio sam vrlo ugodno iznenađen kad me pozvao da postanem dio njegovog tima u koji je okupio najbolje od najboljeg što se glazbe tiče s našeg područja. Pomalo sam se pitao čime sam zaslužio biti dio te ekipe, no ustvari sam brzo shvatio da sam kroz sve ove godine intenzivnog bavljenja glazbom i učenjem glazbe dostigao određenu razinu sposobnosti i znanja koja je na zdravim temeljima i kao takva, spremna je za educiranje mlađih naraštaja koji do toga žele doći. Zanimljivo je kako se u Music Art Incubatoru Osijek okupio fantastičan tim mentora koji su zapravo samom svojom pojavom izazvali veliko poštovanje kod ljudi i naravno to je polučilo ogroman interes za pohađanje ove naše škole. Rad s djecom uvelike mi je pomogao da prije svega samom sebi objasnim neke stvari, a osim toga, budući da je naša škola upisivala polaznike neovisno o dobi, imao sam priliku podučavati i polaznike koji su puno stariji od mene, možda i sa puno dužim stažem sviranja, ali sa određenim nedostacima u znanju koje sam tada ja zapravo imao priliku podučavati. Taj me dio posebno veselio jer sam ponekad i sam morao odraditi dodatna istraživanja nekih glazbenih pravaca budući da kod nas u školi polaznik na neki način može sam birati u kojem smjeru se želi glazbeno obrazovati. Nakon prve godine MAI Osijek pročulo se za našu školu i puno šire od Osijeka pa su se počeli upisivati polaznici i iz drugih gradova. Kako je naša Valpovština oduvijek bila kolijevka glazbenika, brzo su se javili prvi zainteresirani polaznici za naš program, i to iz Valpova, Belišća i prigradskih naselja. To mi je zapravo bio prvi signal da postoji interes za proširenjem naše škole. Ravnatelj Slaven Batorek čovjek je ekstremno velike energije i entuzijazma te je imao viziju da se škola MAI treba proširiti i na naš kraj. Nije me trebalo puno nagovarati, brzo sam shvatio da je ovo prilika koju sam čekao i zapravo sam u tom trenutku prelomio. Ostavio sam svoj stalan posao i odlučio sve svoje sposobnosti i energiju usmjeriti u glazbu i glazbeno obrazovanje drugih. Postati poduzetnik iznimno je izazovan proces, ali kad je glazba u pitanju nekako je ovaj poduzetnički dio manji problem jer glazba je prije svega. I kad je tako, onda nema straha da ideja neće uspjeti. Danas kad razgovaramo, s ponosom mogu reći da je iza nas prva generacija polaznika Music Art Incubatora Valpovo s brojem polaznika kakvog se ne bi usudio predvidjeti ni u snovima.

Očito ste zadovoljni postignutim.

-Već na preliminarnim upisima u prvu generaciju MAI Valpovo shvatio sam da postoji dosta velik interes i da zapravo sva ona djeca koja se oduvijek žele baviti glazbom, a nisu se odlučili onda kada to nalaže redovna glazbena škola, sada imaju priliku probati i dati priliku glazbi. Smatram osobno da ne postoji dob u kojoj si prestar da se odlučiš za bavljenje glazbom i to je jedna od najvažnijih komponenata naše škole. Možeš se upisati od trenutka kad si prohodao, dokle god imaš sluha i želje. Tako je raspon naših polaznika u prvoj godini bio od naše najmlađe trogodišnje polaznice dječje radionice MAI kids, do jednog gospodina koji je u 55. godini odlučio steći znanja iz područja audio produkcije i glazbene teorije. Na tim prvim upisima u rujnu 2022. upisali smo 30-ak polaznika i krenuli raditi. Upisali smo polaznike električne i akustične gitare, klavira, pjevanja, dječje radionice, tečaja MAI band te modernih programa DJ-inga i audio produkcije. Ono što je bitno, svi polaznici imaju priliku uz odabrani program slušati i predavanja iz glazbene teorije u nekoliko modula koja će, pokazalo se, znatno ubrzati tečaj sviranja ili pjevanja i zapravo sposobnost muziciranja izgraditi na znanju. Već nakon 3 mjeseca rada odlučili smo da je vrijeme da izađemo u javnost i publici ponudimo prvi koncert naše škole. Bio je to izazovan trenutak, posebice kad se uzme u obzir da je većina naših polaznika bila tek na početku svog glazbenog obrazovanja. No, odlučili smo, i uspjeli smo. Koncert „Music Art Christmas“ održan je 22.12.2022. u punoj dvorani Kulturnog centra M. P. Katančića u Valpovu. Emocije i energiju koju smo tada doživjeli teško je opisati, ali lako usmjeriti prema onome što je slijedilo. A to je drugi semestar s početkom 2023. Ono što se nakon tog koncerta dogodilo je da su mnogi prijatelji naših polaznika koji su nastupili na koncertu odjednom dobili ogromnu želju raditi isto to. U siječnju ove godine broj polaznika gotovo se udvostručio. Velika odgovornost, velik potencijal i velik posao koji je bio pred nama. Ovo je prilika da se zahvalim mom timu mentora koji je ovo izgurao zajedno sa mnom, kao i svim roditeljima koji su nam povjerili odgoj i glazbeno obrazovanje svoje djece te naravno svim starijim polaznicima koji su shvatili da u glazbi osjećaju i žele nešto više. Nakon drugog semestra, odnosno krajem lipnja ove godine održali smo i naš drugi veliki koncert „MAI Summer“ gdje smo zapravo prikazali svu raznolikost našeg rada i djelovanja i zapravo na pravi način zaključili ovu veliku prvu školsku godinu.

Po čemu se MAI razlikuje od drugih glazbenih škola?

Kako sam spomenuo ranije, jedna od najvažnijih stvari koju radimo je da zapravo dajemo priliku svima da se pronađu u glazbi. Neovisno o dobi ili o količini talenta kojeg polaznik ima. Svatko se može pronaći jer sama činjenica da postoji interes, već je naznaka da postoji i nešto više. Djeca su danas u globalu zainteresirana za neke druge stvari, naročito u digitalnom svijetu. Sve je na dlanu i sve je ekspresno brzo. Sviranje ili pjevanje je proces koji traje i ne može se svladati preko noći, kao niti u kratkom videu kojeg prebacimo dalje jednim prstom.

Na upisima polaznicima i roditeljima dajemo do znanja da bavljenje glazbom iziskuje rad i da jedan ili dva sata nastave tjedno neće polučiti rezultat ako nema još onih nekoliko sati rada kod kuće između sati nastave. U vremenu kad je svaki video, reklama ili igrica napravljena tako da djecu privlači na neprestano gledanje ili igranje, vrlo je izazovno postići da ih vježbanje instrumenta privuče na sličan način. Zato smo u našoj školi od početka spremni za rad s djecom u onoj glazbi i onim pravcima koji su im bliski, koji su suvremeni i koji su svakodnevno oko njih. Dijelom nas generalno zabrinjava činjenica da se kod djece danas glazba sve manje sluša i da ponekad djeca ne znaju nabrojati niti jedan bend, niti jednog pjevača koji im se sviđa, ali mi smo tu da i to promijenimo i da ih zapravo naučimo slušati glazbu i kroz glazbu doživjeti ono lijepo što smo svi mi doživjeli kad smo je otkrivali. U prilog tomu idu i brojni koncerti velikih i poznatih glazbenika koji se zadnjih godina održavaju našem gradu pa oni zapravo imaju priliku glasno i jasno doživjeti što je to glazba i što znači svirka. Velik broj puta na nastavi smo pričali o emocijama, energiji, zvuku i ostalim stvarima koje su djeca doživjela na koncertu Gibonnija, Vanne, Jure Stublića, Opće Opasnosti i drugih izvođača koji su imali koncert u Valpovu. Moram reći da obzirom da imamo i puno starijih polaznika koji su ustvari čekali priliku i mjesto gdje se mogu dodatno glazbeno usavršavati, s njima je poseban gušt raditi jer oni itekako znaju što žele i percipiraju točne elemente svirke u kojima žele napredovati. Također, često nam dođu i stariji polaznici, ali početnici koji su od malena htjeli svirati naprimjer električnu gitaru jer su odrasli na novom valu i slušali glazbu na kazetama, a možda čak i gramofonskim pločama. I oni sada imaju gdje učiti, probati i uživati u svom dječačkom snu. Biti mentor u ovakvoj školi je izazovan proces jer nastavu moraš prilagoditi djeci osnovnoškolske dobi i odrasloj osobi koja je došla iz drugih razloga. Ali to je možda najljepši dio ove priče i upravo tako ćemo nastaviti i ubuduće. Moram reći da je jedan od važnih segmenata naše nastave zapravo tečaj glazbene teorije, što nas uvelike razlikuje od bilo kojeg tečaja sviranja ili poduke. Polaznici uče pisati i čitati note i imaju redoviti slušni trening gdje dugoročno zapravo mogu početi skidati pjesme po sluhu ili, što su neki od njih već uvelike počeli, temeljem novih spoznaja stvarati vlastitu glazbu i izbaciti iz sebe sve ono što im se kroz godine skupilo jer sada imaju alat kako to učiniti. Jedna od razlika našeg pristupa je i u tome što djeca danas u školskom sustavu strahuju od ispita, od ocjene i od bilo koje vrste kompetitivnosti, kako međusobne, tako i formalno. Kod nas ne postoje ispiti, ne postoje ocjene, ne postoji e-dnevnik, a to je ono što sva djeca prvo pitaju kada dođu na upis. S druge strane, naravno da postoji praćenje i vrlo precizna evidencija rada i napretka. S roditeljima često komuniciramo napredak njihove djece, a posebno one velike uspjehe u glazbenom razvoju koje djeca postignu. Možda bi iz perspektive mentora bilo dobro imati neki od alata za bolju motivaciju djece, no iskustvo je pokazalo da djeca ovdje ne dolaze po nagovoru roditelja već isključivo po vlastitoj želji i često nije potrebna dodatna motivacija za rad na onome što oni ustvari i sami žele. Polaznici kod nas ostanu onoliko koliko im se sviđa. Svatko može probati. Ali garantiramo da će se zaljubiti u glazbu. U prilog tome ide činjenica da se ogromna većina polaznika koji su trenutno upisani izjasnila da od jeseni želi nastaviti obrazovanje u našoj školi.

Dakle, nema neizvjesnosti. Budućnost Music Art Incubatora Valpovo je zajamčena.

-Kako sam rekao, velik broj polaznika se izjasnila da želi nastaviti obrazovanje kod nas. To nam svakako daje garanciju da radimo dobar posao i da samo trebamo nastaviti započeto. No, htio bih ipak istaknuti neke od promjena koje će se događati od rujna ove godine. Prva promjena je da zahvaljujući velikom interesu širimo svoj prostor. Na istoj smo adresi, Kolodvorska 16 u Valpovu, ali smo odlučili proširiti naš kapacitet, kako prostorno tako i programski. Naime pored postojećih programa koje nudimo (električna i akustična gitara, klavir, pjevanje, harmonika, MAI kids, MAI band, DJ-ing, audio produkcija), od rujna uvodimo i neke nove programe. A to su tečajevi sviranja bubnjeva (za koji smo zaprimili valjda najviše upita prošle godine), tečaj sviranja pop-klavira i syntha, te tečajeve flaute, saksofona, trube i trombona. Odlučili smo proširiti program najviše zbog interesa koji je iskazan u prethodnom razdoblju. Posebno smo ponosni što ćemo ponuditi i neke programe koji nemaju alternativu na ovim prostorima. Uvjereni smo da će se svi zainteresirani pronaći, kako u postojećim tako i u novim programima koje nudimo i da će uz rast i razvitak naše škole i dalje na prvom mjestu biti isključivo glazba. Posebno bih istaknuo kako je program MAI band dao priliku izgrađenim glazbenicima koji već dugo sviraju, ali nisu imali priliku muziciranje dijeliti s drugim glazbenicima. Energija koja se događa na satima MAI benda je onaj najljepši osjećaj kojeg glazbenik može doživjeti, jer dijeleći energiju s drugima, vraća mu se stostruko. I zato smo pored postojećeg benda od nove školske godine odlučili oformiti nekoliko MAI bendova,. Tako ćemo, na temelju interesa, od ove godine formirati dječji ženski bend, prvi takav na ovim područjima. Vjerujemo da ćemo s novim programima i novim do sada neotkrivenim talentima u budućnosti imati priliku formirati kvalitetne bendove za velike glazbene projekte i svi zajedno uživati u sviranju. No, to je dug put i on se mora temeljiti na znanju, a to je ono što njegujemo.

Kako biste definirali misiju škole koju vodite? Koji je cilj MAI Valpovo?

-Cilj je prije svega, kako sam više puta rekao, baviti se glazbom. Cilj je pronaći kod polaznika talent i emociju te stvoriti ljubav prema glazbi. Cilj je svima onima koji su to oduvijek htjeli omogućiti da se bave glazbom. Cilj je svima omogućiti da dožive onaj dobar osjećaj nakon svirke zbog kojeg se svi mi bavimo glazbom. Stvaramo okruženje u kojem djeca žele nastupati i jedva čekaju sljedeći koncert. Vježbamo borbu s tremom, što je dugoročno jako važno za ljude koji imaju strah od javnog nastupa. Glazba u tome jako puno može pomoći. Glazba, iako ima puno poveznice s matematičkom logikom, zapravo je puno više od toga. Glazba je emocija, glazba je energija.

Glazbenici koji se obrazuju kod nas ako požele imaju također mogućnost nastaviti kasnije s formalnim glazbenim obrazovanjem. Bavimo se i pripremama za glazbenu akademiju odnosno prijemne ispite koji su uvjet za upis, tako da je zapravo dio našeg naziva „Incubator“ prava riječ jer smo inkubator koji svakoga može pripremiti za doživotno bavljenje glazbom. Jednom kada uđete u glazbu na pravi način, to i može biti samo doživotno!

Spomenuli ste da uskoro počinje nova školska godina.

-Naša školska godina kreće u rujnu, paralelno sa nastavom u redovnim osnovnim i srednjim školama. Nastava se održava za djecu u suprotnim smjenama od njihove škole, a za odrasle nakon njihovog posla. Drugim riječima, maksimalno se prilagođavamo potrebama i željama naših polaznika, ali na način kako je to dobro za njihovo glazbeno obrazovanje. U tijeku su predupisi u naše programe gdje se svatko može javiti, a formalni upisi bit će u našoj školi u posljednjem tjednu kolovoza. No, kako sam rekao svatko se već sada može javiti i osigurati svoje mjesto u bilo kojem od naših programa. Više o svemu biti će kroz kolovoz na našim društvenim mrežama Music Art Incubator Valpovo (facebook, instagram).

Javiti se možete na broj telefona +385 99 695 0512 ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..

 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osvježi

PROGNOZA VREMENA

giweather joomla module

DRUŠTVENE MREŽE

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

RASPORED FILMOVA

      LIPANJ

Web izlog

kreativnog

stvaralaštva

 

 

Galerije fotografija

Ledom okovana rijeka (Dubravko Maričić)

Valpovački dvorac u zimskoj noći

Bajkovita Istra   (Maja Kraljik)

Boje jeseni u Valpovu