70 godina od dolaska časnih sestara Kćeri Milosrđa iz Blata, s Korčule u župu Valpovo
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 26 Listopad 2024 18:18
- Napisao/la vlč. Zvonko Mrak
- Hitovi: 479
VALPOVO Zvonko Mrak, župnik župe Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije objavio je župne oglase i misao za 30. nedjelju kroz godinu, 27. listopada 2024.
ŽUPA BEZGREŠNOG ZAČEĆA BDM VALPOVO
ŽUPNI OGLASI
27. listopada 2024.
30. nedjelja kroz godinu – B –
- Nedjeljne mise su u 8:00, 9:30 i 18:30. Mise radnim danom od ponedjeljka do petka su u 18:30, subotom u 8:00.
- Župni ured je otvoren od ponedjeljka do petka od 9:00 do 11:00 i od 17:00 do 18:00.
- OTVORENA CRKVA je od 9:00 do 12:00 s dežurstvom i sat vremena prije mise.
- Marijina legija ima sastanak svakog utorka u 17:00.
- Misni stipendij u cijeloj HBK od 1. srpnja 2024. je 10 €.
- Nacionalno hodočašće u Rim u Svetoj godini 2025. bit će od 5. do 12. listopada 2025.
- Župna kateheza za krizmanike, 2. razred srednje škole, je utorkom u 19:30 ili 20:30.
- Župna kateheza za 1. razred srednje škole, je srijedom u 19:30.
- Župna kateheza za 2. razred OŠ četvrtak u 9:00 i 15:00
- Župna kateheza za prevopričenike, 3. r. OŠ, 3a – 9.00 ili u 15.30, srijeda, 3c – 9.00 ili u 15.30, utorak, 3d – 9.50 ili u 16.30, utorak.
- Za misije naših časnih sestara u Kongu od prodaje kolača skupljeno je 2.000 €.
- Ove godine se navršava 70 godina od dolaska časnih sestara Kćeri Milosrđa iz Blata, s Korčule u župu Valpovo, što je bilo 30. listopada 1954. Proslava je danas svečanom euharistijom u 11:00. Misu predslavi preč. Mato Gašparović, ravnatelj UZUK-a i izaslanik Nadbiskupa. Ostale mise u nedjelju su redovito u 8:00, u 9:30 i 18:30.
- Misa za sve pokojne od 1. studenog prošle godine do 31. listopada ove godine bit će u četvrtak, 31. listopada 2024. u 18:30.
- SVI SVETI su u petak, 1. studenog 2024.
Misa na groblju u Valpovu kod mrtvačnice je u 10:00, poslije mise je zajednički blagoslov groblja, pojedinačno škropljenje grobova (od novog dijela prema starom) i pojedinačni blagoslov grobova.
Večernja misa na Sve Svete u župnoj crkvi je u 18:30.
- Mise i balgoslov grobova na filijalama na Sve Svete:
Nard, 8:00 misa, 9:00 blagoslov grobova
Šag, 8:00 misa, 9:00 blagoslov grobova
Bocanjevci, 16:00 blagoslov grobova, misa poslije
Vinogradci, 16:00 blagoslov grobova, misa poslije.
- Prvi petak u mjesecu je na Svi Svete. Ispovijed za prvi petak je u tjednu prije prvog petka ili na prvi petak sat vremena prije mise. Pobožnost Srcu Isusovom i euharistijsko klanjanje s meditativnom molitvom poslije večernje mise uz svećenika i časne sestre vodit će zbor mladih iz Ivanovaca.
- Dušni dan je u subotu, 2. studenog. Misa u župnoj crkvi je u 8:00, misa na groblju je u 9:30 i blagoslov grobova pokojnih svećenika poslije mise.
Na dušni dan u Bocanjevcima je misa u 17:00.
- Prva subota u mjesecu je na Dušni dan. Molitva za duhovna zvanja.
- Bračni jubileji se slave 10. studenog 2024. na misi u 9:30. Slavljenici neka se jave u župni ured.
- Nadbiskup mons. Đuro Hranić uputio je okružnicu o g. Danijelu Čoviću i g. Vladimiru Grebenaru. Objavljujemo okružnicu u cijelosti:
“Predmet: Voditelji, propovjednici, animatori i svjedoci na duhovnim obnovama, seminarima i molitvenim susretima na području Đakovačko-osječke nadbiskupije
Svim svećenicima, redovnicima i redovnicama; župnim suradnicima te voditeljima i duhovnicima vjerničkih društava na području Đakovačko-osječke nadbiskupije
Prošle su godine do mene stizali upiti za dopuštenje da gosp. Danijel Čović, koji se predstavlja kao pustinjak Gospićko-senjske biskupije, vodi duhovne obnove i seminare na području naše Đakovačko-osječke nadbiskupije. Budući da mi je bio nepoznat, konzultirao sam se s tada imenovanim splitsko-makarskim nadbiskupom i apostolskim upraviteljem Gospićko-senjske biskupije mons. Zdenkom Križićem. Na temelju razgovora s nadbiskupom Križićem nisam mogao dati svoju suglasnost da gosp. Čović vodi duhovne obnove i seminare.
U posljednje vrijeme do mene sve češće stižu upiti za dopuštenje da na duhovnoj obnovi propovijeda ili da ju vodi gosp. Vladimir Grebenar (rodom iz Vinkovaca, nastanjen u Međugorju), odnosno kako komentiram njegovu popularnost i utjecaj na vjernike preko društvenih mreža.
Ponukan navedenim upitima vezanim uz gosp. Vladimira Grebenara te informacijama da gosp. Danijel Čović nije poštovao moju zabranu, da o njoj nije obavijestio pojedince iz naše Nadbiskupije koji su ga – bez prethodnih obveznih konzultacija sa mnom kao dijecezanskim biskupom – pozivali na različite duhovne obnove i seminare, odlučio sam i u pisanom obliku obznaniti sljedeće:
U ime svoje pastirske odgovornosti sve vas svećenike, redovnike, redovnice, vjernička društva i druge eventualne organizatore duhovnih obnova, seminara i molitvenih susreta na području Đakovačko-osječke nadbiskupije:
- pozivamo da na evangelizacijske i pastoralne susrete ne pozivate gosp. Danijela Čovića ili gosp. Vladimira Grebenara jer nemaju niti mogu dobiti potrebno dopuštenje dijecezanskoga biskupa za djelovanje na području Đakovačko-osječke nadbiskupije;
- da dosljedno poštujete odredbu da se kao voditelje duhovnih obnova i seminara te molitvenih susreta ne može pozvati nekoga bez prethodne suglasnosti dijecezanskoga biskupa;
- sve vjernike potičemo da provode svet i bogobojazan život, ali i da budu trijezni i razboriti te se olako ne prepuštaju duhovnom vodstvu, pobožnim vježbama i savjetima nepoznatih osoba koje poznaju i s kojima komuniciraju preko društvenih mreža, bez obzira na njihovu medijsku popularnost i broj sljedbenika, te da o svemu rado razgovaraju i traže mišljenje svoga župnika ili drugog svećenika, kojega poznaju kao pobožnog, ali i trijeznog i razboritog i odgovornog čovjeka i duhovnika.
Moleći za sve nas pastire i krepost razboritosti te milost i svjetlo Duha Svetoga, zazivajući majčinsku zaštitu Blažene Djevice Marije
Vlč. mr. Dario Hrga, kancelar
+Đuro Hranić, nadbiskup
ŽUPA BEZGREŠNOG ZAČEĆA BDM VALPOVO
SLUŽBA RIJEČI
30. nedjelja kroz godinu – B – 27. listopada 2024.
Prvo čitanje:
Jr 31, 7-9
Slijepe i hrome utješene vraćam.
Čitanje Knjige proroka Jeremije
Ovo govori Gospodin:
»Kličite od radosti Jakovu,
podvikujte prvaku narodâ!
Objavljujte, uznosite, navješćujte:
Gospodin spasi narod svoj,
ostatak Izraelov!
Evo, ja ih vodim iz zemlje sjeverne,
skupljam ih s krajeva zemlje:
s njima su slijepi i hromi,
trudnice i rodilje:
vraća se velika zajednica.
Evo, u suzama pođoše,
utješene sad ih vraćam!
Vodit ću ih kraj potočnih voda,
putem ravnim kojim neće posrnuti,
jer ja sam otac Izraelu,
Efrajim je moj prvenac.«
Riječ Gospodnja.
Otpjevni psalam:
Ps 126, 1-6
Pripjev:
Velika nam djela učini Gospodin: opet smo radosni!
Kad Gospodin vraćaše sužnjeve sionske,
bilo nam je ko da snivamo.
Usta nam bjehu puna smijeha,
a jezik klicanja.
Među poganima tad se govorilo:
Silna im djela Gospodin učini!«
Velika nam djela učini Gospodin:
opet smo radosni!
Vrati, Gospodine, sužnjeve naše
ko potoke negepske!
Oni koji siju u suzama,
žanju u pjesmi.
Išli su, išli plačući,
noseći sjeme sjetveno;
vraćat će se s pjesmom
noseći snoplje svoje.
Drugo čitanje:
Heb 5, 1-6
Zauvijek ti si svećenik po redu Melkisedekovu.
Čitanje Poslanice Hebrejima
Svaki veliki svećenik, od ljudi uzet, za ljude se postavlja u odnosu prema Bogu da prinosi darove i žrtve za grijehe. On može primjereno suosjećati s onima koji su u neznanju i zabludi jer je i sam zaogrnut slabošću. Zato mora i za narod i za sebe prinositi okajnice. I nitko sam sebi ne prisvaja tu čast, nego je prima od Boga, pozvan kao Aron. Tako i Krist ne proslavi sam sebe postavši svećenik, nego ga proslavi onaj koji mu reče: Ti si sin moj, danas te rodih, po onome što pak drugdje veli: Zauvijek ti si svećenik po redu Melkisedekovu.
Riječ Gospodnja.
Evanđelje:
Mk 10, 46-52
Učitelju moj, da progledam.
Čitanje svetog Evanđelja po Marku
U ono vrijeme: Kad je Isus s učenicima i sa silnim mnoštvom izlazio iz Jerihona, kraj puta je sjedio slijepi prosjak Bartimej, sin Timejev.
Kad je čuo da je to Isus Nazarećanin, stane vikati: »Sine Davidov, Isuse, smiluj mi se!« Mnogi ga ušutkivahu, ali on još jače vikaše: »Sine Davidov, smiluj mi se!«
Isus se zaustavi i reče: »Pozovite ga!« I pozovu slijepca sokoleći ga: »Ustani! Zove te!« On baci sa sebe ogrtač, skoči i dođe Isusu. Isus ga upita: »Što hoćeš da ti učinim?« Slijepac mu reče: »Učitelju moj, da progledam.« Isus će mu: »Idi, vjera te tvoja spasila!« I on odmah progleda i uputi se za njim.
Riječ Gospodnja.
30. nedjelja kroz godinu – B – 27. listopada 2024.
Nakon smrti kralja Salomona, 932. prije Krista, izraelsko kraljevstvo razdijeljeno je na Južno (pod imenom Juda) s glavnim gradom Jeruzalemom i na Sjeverno kraljevstvo (pod imenom Izrael) s glavnim gradom Samarijom. Asirci su 722. pr. Kr. osvojili Sjeverno kraljevstvo, razorili Samariju i veliki dio stanovništva odveli u ropstvo. U liturgiji ove nedjelje imamo ulomak iz »Knjige utjehe« Jeremije proroka. Taj Božji čovjek, gotovo nakon sto godina otkako je narod iz Sjevernoga kraljevstva bio odveden u asirsko zarobljeništvo, piše s dalekovidnošću te po nadahnuću Duha Božjega najavljuje novu budućnost u kojoj će se Božjom pomoću vratiti zarobljenici i s drugim vjernim ostatkom obnoviti moćno i slavno Davidovo kraljevstvo. Jeremija je vjerovao u tu novu budućnost, pa je nadu u obnovu života prenosio na ostatak naroda u dokinutom Sjevernom kraljevstvu, kao i na narod Jeruzalema, gdje je živio i djelovao u još postojećem Južnom kraljevstvu. Prorok je doživio pad Južnoga kraljevstva i razorenje Jeruzalema 587. od Babilonaca. Ni tada nije pao u beznađe, već je preko svoga prijatelja Baruha poslao i posebno pismo zarobljenicima u Babilon sa željom i molbom da ne izgube nadu, budući da Jahve-Bog, ako i pripušta patnje, on je ipak onaj koji spašava jer je Bog života.
Pisac Poslanice Hebrejima uspoređuje starozavjetnog velikog svećenika s Isusom Kristom zato da bi pokazao kako je Isus neusporedivo uzvišeniji, budući da je njegovo svećeništvo prije vremena, od iskona, jer on je vječna Božja Riječ koja se učovječila zato da svoj ovozemaljski život iz ljubavi prinese kao žrtvu pomirnicu za čitavo čovječanstvo. Isus je ljude oslobodio od starozavjetnoga i bilo kojega drugog poganskog svećeništva. Nije ustanovio novo, jer je zapravo on pravi, vječni i jedini svećenik za sve ljude i za sva vremena. Službe voditelja u prvim kršćanskim zajednicama nisu shvaćene u smislu sakralnoga svećenstva. Pod utjecajem židovstva, grčke i rimske religije služba voditelja kršćanskih zajednica počela se sakralizirati pa su se »prezbiteri - starješine« i »episkopi - nadziratelji« prihvaćali kao svećenici. Ali njihova služba se ne smatra kao samostalno posredništvo, već kao povjerenstvo ili namjesništvo »jedincatoga i vječnog svećenika« Isusa Krista. Oni od Isusa imaju poslanje da svojim služenjem ljudima pomažu bolje upoznavati Boga i živjeti u zajedništvu s njime. To služenje se događa kroz molitvu, navještaj Božje riječi, kroz podjeljivanje sakramenata, posebno kroz euharistijsko slavlje. Identitet posebnih službenika Crkve nalazi se u misteriju Isusa Krista, pa su pozvani nasljedovati njega i raditi na ostvarenju njegova započetog stvaranja novoga Božjeg svijeta.
Čudesno ozdravljenje slijepoga koje je nebeski Otac učinio preko Isusa iz Nazareta potiče na razmišljanje ne samo o težini fizičke sljepoće već i na zaslijepljenost u prenesenom smislu. Zanimljivo je da je slijepi, o kojem je riječ u Evanđelju po Marku, »vidio« u Isusu ono što nisu vidjeli oni zdravih očiju. Slijepi je u Nazarećaninu »gledao« prisutnost svemogućega Boga, pa je zbog te vjere zavapio da i fizički progleda. Postoje mnogobrojne i mnogovrsne zaslijepljenosti od kojih posebno dolaze do izražaja primjerice sljepilo neznanja, ali i zaslijepljenost od uvjeravanja kako će znanost moći stvoriti vječnu i sretnu mladost za svakoga tko to bude želio. Živimo u vremenu i zaslijepljenih religijskih fanatika koji jezivim sredstvima izražavaju svoja subjektivna uvjerenja i htijenja. K tome često se susrećemo sa sljepilom politike koja toliko zaslijepi pojedine ljude da sve promatraju i doživljavaju kroz svjetlo političkih ciljeva svoje stranke. Na svijet, u sebi i oko sebe, trebalo bi gledati Božjim očima. U njegovu gledanju među ljudima nema bitne razlike. Svi su njegova stvorenja iste naravi, istoga ljudskog dostojanstva i osnovnih prava, ali i zasebne osobnosti te njima svojstvene posebnosti, koje bi trebalo živjeti u Svjetlu kojem nema zalaza.
Glas Koncila, broj 44 (1688), 29.10.2006.